Plněné papriky jsou jedním z pokrmů, které se v Čechách vaří. Aby ne – vždyť jsou levné, syté a dají se uchovat i do druhého dne, kdy jsou jsou snad chuťově ještě lepší. Přestože spousta z nás je považuje za specialitu maďarské kuchyně, prapůvod receptu paprik „koupajících“ se v rajčatové omáčce je překvapivě ve Španělsku. Odtud se prý rozšířil do celého světa. A dnes můžete na plněné papriky narazit nejen v Evropě, ale i v Asii, Africe, nebo v Severní či Jižní Americe.

Na videu najdete jeden z receptů na plněné papriky:

Zdroj: Youtube

Španělský export

Do České kuchyně se pokrm dostal zřejmě přes Maďarsko. Od té doby se plněné papriky s rajčatovou omáčkou staly oblíbeným pokrmem zejména školních nebo závodních jídelen. Proč se paprikové lusky plní zrovna směsí hovězího masa a rýže, vám dneska už nikdo nepoví.

Pravdou ale je, že každá země si tohle jídlo přizpůsobuje k obrazu svému. Pokud byste si chtěli poochutnat na plněném paprikovém lusku ve Španělsku, zřejmě by vám ho nabídli plněný treskou. V Baskicku (část Španělska) zase nedají dopustit na kombinaci papriky a ovčího sýra. V Bulharsku jdou rovnou k věci a do paprik vkládají sýr a vejce. Variant plněných paprik je daleko více a my vám dnes nabízíme verzi, která zachutnala maďarským šéfkuchařům. Kochejte se a určitě ji ochutnejte!

Nejlepší papriky podle Maďarů

Töltött paprika znamenají v maďarštině plněné papriky. Použijte na ně 6 sladkých zelených paprikových lusků. Seřízněte z nich vršek a odstraňte přebytečná semínka. Na pánvi orestujte 1 lžičku oleje, 1 nasekanou červenou cibulku a 2 lžičky nasekaného česneku.

Jakmile směs vychladne, přidejte do ní ½ hrnku rýže, 1 vejce a 500 g mletého vepřového masa, 1 lžičku mleté papriky, 1 lžičku majoránky, 1 lžičku soli, 1 lžičku pepře. Masovou náplň navrstvěte do paprikových lusků a ze zbytku uválejte kuličky.

Rychlá a jednoduchá omáčka

V hrnci orestujte směs, kterou jste si připravili z 5 lžiček oleje a 4 lžiček hladké mouky. Jakmile chytne zlatavý nádech, dejte pryč ze sporáku. Vmíchejte do ní 1 lžičku mleté papriky a 1,5 litrů vody. Základ na omáčku dejte znovu zahřát na sporák. Přidejte do něj 1 šálek rajského protlaku, 1 lžičku soli a trochu citronové kůry. Nakonec vložte do omáčky plněné papriky (včetně kuliček ze zbytků směsi), přiklopte hrnec poklicí a vařte 1 hodinu.

Je to už hotové?

Pokud si kladete tuhle otázku, pak to poznáte jednoduše – podle paprik. Ty po delším ohřevu změknou a zvrásní. Pak už vás čeká jen finále – dochucení omáčky. Přislaďte ji, případně přikyselte citronem. Na závěr můžete do jídla přidat ještě trochu nasekané petrželové natě, která dodá pokrmu hezkou barvu i chuť. Zdá se vám omáčka příliš nasládlá? Můžete to zmírnit trochou soli – ale to už je na vás. Dobrou chuť!

Dva tipy navíc:

  • Máte rádi pikantnější chutě? Použijte mírně pálivé zelené papriky.
  • Jako náplň můžete vyzkoušet i kombinaci strouhanky, vejce, sýra, bylinek a koření (například petržele a mleté papriky).

Jak správně zavařovat ovoce a připravovat marmelády? To si poslechněte v nejnovější poradně našeho podcastu iReceptář do ucha přímo TADY:

Související články

Zdroje: www.jimeto.cz, recepty.eu