Knedlíky patří mezi národní pokrmy
Česká gastronomie vychází ze společných kuchařských základů Rakousko-uherské monarchie. Vzájemným obohacováním a inspirací vzniklo mnoho receptů, ze kterých vychází i typická česká národní jídla. Mezi ně patří i knedlíky připravované jako příloha ke slaným pokrmům nebo ve sladké variantě.
Různá těsta
V Čechách pochází první historicky zaznamenaný recept na sladké knedlíky ze 17. století. Od té doby se jistě recepty pozměnily a rozšířily. V dnešní době jsou oblíbené knedlíky z kynutého, tvarohového, bramborového nebo odpalovaného těsta.
Čím naplnit ovocné knedlíky
Náplně knedlíků se většinou volí podle roční sezony. Typicky jarním ovocem jsou jahody, ale i rebarbora, v létě borůvky, meruňky, broskve a další. Na podzim zvolte hrušky, kdoule, jablka a hlavně švestky. Nemusíte se sladké pochoutky vzdát ani v zimě, kdy je naplňte zavařeným ovocem nebo použijte povidla.
Posypka pro dokonalou chuť
Strouhanková posypka patří mezi nejoblíbenější. Jak připravit tu nejlepší? Podívejte se ve videu:
Těsto na knedlíky je samo o sobě málo sladké. Aby knedlíky měly sladkou chuť, je třeba ji dodat. Naše babičky uměly knedlíky nejen dobře uvařit, ale i na talíři dochutit různými posypkami. Výsledek byl chuťově úžasný, proto na jejich knedlíky s nostalgií a láskou vzpomínáme.
5x babiččiny posypky
Základní posypkou byl moučkový cukr s rozpuštěným máslem. Nám dětem babička cukr ještě poprášila grankem. Strouhaný tvaroh s máslem a cukrem patřil mezi nejlepší posypky. Je to stále klasika, která se hodí na knedlíky s jakýmkoliv ovocem z různých těst.
Opražená strouhanka patřila k nejrychlejším a nejlevnějším, proto jí babička nikdy nešetřila. V kastrůlku opražila na sucho strouhanku, poté zasypala krystalovým cukrem a nechala za stálého míchání zkaramelizovat. Nakonec přidala kus másla a rovnou sypala na knedlíky.
Jistě si vzpomenete na tvrdý perník, který jste možná pomáhali babičce strouhat. V kombinaci s moučkovým cukrem a rozpuštěným máslem byla chuť perníkové posypky na knedlících nepřekonatelná.
Mák byl základní surovinou do náplní buchet, ale i na posypání knedlíků a sladkých jídel připravených především z bramborového těsta. Buď se maková posypka připravovala z namletého máku smíchaného s moučkovým cukrem, nebo se mák spařil v horkém mléce, ochutil cukrem a skořicí. Na knedlíky se švestkami ideální!
Jak ještě dochutit knedlíky na talíři
Kromě klasických posypek je možné použít rozvar z ovoce, který nalijete na talíř a do něj nasázíte knedlíky. Zakysaná smetana, jogurt, mleté ořechy, vanilkový krém jsou další dobré varianty. Nezapomeňte dodat chutě pomocí koření nebo bylinek (skořice, hřebíček, máta, meduňka).
Knedlíkový festival
Víte, že v sousedním Rakousku je region, který je vyhlášený ovocnými knedlíky? Dokonce mají své knedlíkové festivaly! Je to oblast Wachau, která je známá pěstováním vinné révy, ale i meruněk. Do Wachau se jezdí nejen za vynikajícími víny, ale i na proslulé Marillenknödel.