K nejčastější dotazům patří následující: Jak česnek medvědí nejlépe skladovat? Jak dlouho jej můžeme sklízet? A je to vůbec česnek medvědí?

Česnek medvědí a podivný versus jedovaté rostliny

Česnek medvědí je ideální sklízet dříve, než rozkvete. Není divu, že méně zkušení občas tápou, jestli našli tu pravou rostlinu. Zda se jedná o česnek zjistíte snadno – rozemněte lístky a pokud voní po česneku, jste na správné stopě. Kromě česneku medvědího můžete na řadě lokalit, včetně pražských parků, najít česnek podivný (Allium paradoxum). Ano, byť to vypadá, že si z vás někdo dělá legraci, je to jeho oficiální název. Česnek podivný můžete použít podobně, jako česnek medvědí. Jen někomu přijde méně chutný.

Naopak jiných rostlin se ke kulinářským účelům vyvarujte. Záměna hrozí nejen u listů konvalinek, ale také áronů, ocúnů či kýchavic. U rostlin platí stejné pravidlo, jako při sběru hub: sbírejte a konzumujte jen to, co bezpečně znáte!

V nekvetoucím stavu hrozí nebezpečí záměny listů česneku medvědího za listy konvalinky vonné (Convallaria majalis), která je jedovatá a raší o něco později než česnek. Zaznamenány byly také záměny s dalšími jedovatými rostlinami kýchavicí bílou (Veratrum album) a ocúnem jesenním (Colchicum autumnale),áronem plamatým (Arum maculatum) či áronem východním (Arum cylindraceum).

Česnek medvědí a jeho skladování

Abyste maximálně vytěžili zdraví prospěšné látky, pak berte česnek medvědí jako sezónní záležitost a konzumujte je co nejčerstvější. Někdo doporučuje krátké skladování listů ve sklenici vody, jiní dávají přednost sáčku v chladničce, popř. v mrazničce. Pokud chcete lístky česneku tu a tam přizdobit pokrm, nejlépe vám poslouží jeho zdroj přímo v zahradě. Nechte ho rozrůst a vykvést, zdatně se semení. Tak budete mít čerstvé listy kdykoli po ruce.

Přidávat jej můžete do pomazánek nebo s ním přizdobit již hotová jídla (polévky, omáčky, rizota, přílohy). Využití najde i v pokrmech, kde se tradičně používají jarní bylinky – polévky, špenáty, nádivky, rolády.

Pesto z česneku medvědího

Klasické pesto se připravuje v hmoždíři z bazalky. Ale zkusit můžete i pastu i z listů česneku medvědího. Právě tak si snadno prodloužíte čas, kdy si na něm můžete pochutnávat. Těch, kteří si pesto připravují je hodně. Potíž je v tom, že ho dělají „od oka“. Abyste měli pro začátek inspiraci, požádali jsme Janu Vytlačilovou o vyzkoušený recept.

Její postup je následující: „Do mixéru dejte dvě plné hrsti medvědího česneku, cca 1 dcl dobrého olivového oleje, plnou hrst (posekaných) na sucho opražených vlašských ořechů a špetku hrubozrnné mořské soli. Vše mixujte do hrubosti, která vám vyhovuje. Do hotového pesta vmíchejte nastrouhaný parmazán. Takto připravené pesto je určené k přímé spotřebě.“