Chcete mít doma dokonalou delikatesu a zároveň i případně báječný vyprošťovák? Připravte si oblíbenou pochoutku ve sladkokyselém nálevu, která vás nejen příjemně nasytí, ale zažene kdejaké další chutě a zaručeně i postaví v případě nutnosti rychle na nohy! Utopenci jsou v tomto případě to pravé a samozřejmě nejlepší jsou ty připravené doma.
Připravte utopence podle receptu na kanálu Ostravsky Gastrošef (Heřman Gazda):
Tajemství chuti je ukryto v nálevu
Pokud chcete docílit opravdu skvělé chuti, vždy záleží na kvalitě ochucení připravovaného nálevu. Jedná se zpravidla o směs vody, octa, cukru, koření a dalších ingrediencí. Díky každé další přísadě je možné dosáhnout trochu odlišné chuti i vonného nádechu a pokrm tak posunout do vyššího „levelu“. Záleží na vaší fantazii a chutích.
Kde se vzali utopenci?
Údajně je prvním tvůrcem utopenců hospodský a mlynář Šamánek původem snad z Berounska. O původu samotného názvu nejsou žádné prameny dochované, ale říká se, že vznikl tak, že se Šamánek později utopil během opravy mlýnského kola. Jsou však i názory, že pojmenování vychází z „utopených“ buřtů.
Základní recept má řadu variací
Recept na utopence je velice oblíbený a mnohdy se vyskytuje v pestrých verzích. Někdy je bez zeleniny, jindy zas často obsahuje okurky, pálivé papriky, cibuli a někdy i zelí. Liší se dochucovadla typu sójová či worcestrová omáčka, hořčice nebo kečup.
Kvalita špekáčků je základ
Výslednou kvalitu pokrmu ovlivňuje i správný výběr špekáčků. Neměl by obsahovat náhražky a měl by mít vysoký obsah masa. Nejlépe vždy nakupujte u ověřeného řezníka, nebo přímo u farmářů.
Utopenci aneb dědkovi upocenci
Nejprve si pokrájejte špekáčky na tenké plátky a vložte je do misky. Následně si pokrájejte cibuli na tenké plátky, zde množstvím nešetřete, i zde platí, že cibule dělá chuť. Na tenké proužky si pokrájejte také červenou papriku a obě suroviny přisypte ke špekáčkům. Podobným způsobem připravte plátky z kyselých okurek a nakládaných feferonek a veškeré ingredience v míse řádně promíchejte.
Příprava nálevu
Do hrnce nalijte 1 hrnek octa a 3 hrnky vody, přidejte ½ až 1 čajovou lžičku sušeného tymiánu, stejné množství mletého sušeného koriandru a 1 lžičku koření dle vašeho výběru a chutě. Vhoďte 3 až 5 listů bobkových listů, pár kuliček pepře, malou lžičku kuliček nového koření a 1 polévkovou lžíci sójové omáčky. Následně ještě dochuťte špetkou soli, trochou cukru a hořčice. Pak dejte svařit zhruba na 10 minut na mírném stupni plotýnky.
Tip
Do nálevu můžete také přilít trochu láku z kyselých okurek a nakládaných feferonek. Utopenci tak získají ten správný šmrnc a říz.
Nandejte buřty do sklenic
Mezitím, než se vám svaří nálev, můžete nandat buřty se zeleninou do čistých uzavíratelných sklenic. Na závěr je zalijte ještě horkým nálevem a před uzavřením nechte náležitě vychladnout. Můžete je servírovat už druhý den, ale právě u tohoto pokrmu platí, že čím déle jsou buřty v nálevu, tím jsou lepší.
Zdroje: www.regiony.rozhlas.cz, www.fresh.iprima.cz, www.recepty.blesk.cz