Může to znít zvláštně, vyměnit kus masa za celer, aromatickou zeleninu z čeledi miříkovitých. Nenechte se ale mýlit, výsledek bude neméně lahodný, navíc dopřejete svému tělu pořádnou porci prospěšných látek. Příprava celerových řízků není nijak složitá, stejně jako u klasických řízků vám nejvíce času zabere trojobal.

Řízky trochu jinak

A jak tedy na ty nejlepší celerové řízky? Vyhlédněte si tu nejhezčí bulvu celeru. Dnes už se dá sehnat celer i v bio kvalitě, takže klidně sáhněte v obchodě i po něm. Na ten ze zahrádky si budete muset ještě chvilku počkat.

Jak s celerem pracovat, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Zeleninu oloupejte a nakrájejte na plátky. Plátky můžete osolit, anebo dochutit tamari omáčkou, což je vlastně verze sójové omáčky. Je přirozeně bezlepková a pokrmu dodá o něco lepší chuť. Pak pokračujte klasickým trojobalem.

Pokud držíte bezlepkovou dietu, ať už z důvodu lepkové intolerance, nebo se snažíte lepku vyhýbat, klidně obalte řízky v cizrnové mouce a namísto strouhanky použijte drcené kukuřičné kukuřičné lupínky. Následně řízky usmažte, jak jste zvyklí. Na smažení je nejvhodnější kvalitní řepkový olej, který se nepřepaluje.

Proč celer?

Celer je poměrně chuťově specifický, ale rozhodně byste jej neměli ve svém jídelníčku vynechat a celerové řízky jsou kromě polévky skvělý způsob, jak si jej dopřát. Je totiž podle vědců nabitý vitaminy a minerály a má blahodárné účinky na lidský organismus.

Dokáže velmi efektivně snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Nejefektivnější je pití celerové šťávy. Celer upravuje zažívání a přispívá k dobré peristaltice střev. Má mírně projímavé účinky, pokud vás tedy často trápí zácpa, zkuste vsadit na tuto zeleninu, než sáhnete po klasických projímadlech. U trávicí soustavy ještě zůstaneme. Celer má protirakovinné účinky. Obsahuje látky, které snižují riziko vzniku karcinomu žaludku. Kromě toho drží krevní tlak ve správné hladině, příznivě působí na fungování ledvin a je skvělou potravinou, potřebujete-li shodit nějaké kilo.

Nebát se zeleniny

Masová klasika v podobě řízku je lahodná a jste na ni zvyklí. Zkuste ale čas od času vyměnit maso právě za zeleninu. Z nutričního hlediska není nutné jíst maso každý den, přesto si své oblíbené pochoutky můžete dopřát i tak. Jen je trochu pozměníte. Kromě řízku sluší trojobal i jiné zelenině, jako jsou květák, brokolice, lilek, cuketa, ale také patizon, který je obalovaný skutečně delikátní.

Tip na závěr

Snažíte se vyměnit maso za zeleninu a vyhnout se lepku, ale docházejí vám nápady? Zkuste třeba i řepové karbanátky, jsou lahodné a červená řepa patří navíc k jedné z nejzdravějších druhů zeleniny. Na řepové karbanátky potřebujete jen červenou řepu, ovesné vločky, cibuli a koření dle chuti a oblíbenosti. Navíc je můžete upéct v troubě, takže budou zase o něco zdravější.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.youtube.com, www.celostnimedicina.cz