obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nevšední dobroty z cukety: květy smažené v pivním těstíčku

Když si natrháme samčí květy cuket, o úrodu se nepřipravíme a v kuchyni z nich snadno vykouzlíme originální předkrmy. Smažené květy v těstíčku jsou hotové rychle a zaujmou nejen lahodnou chutí.

Cuketová sezóna je v plném proudu. Cukety jsou výtečné grilované, restované, zapékané… Zvláště pokud jsou sklizené včas, dokud nezačnou tvořit semena, mají lahodnou chuť a křehkou konzistenci. Díky včasné sklizni rostlinu stimulujeme k nasazování dalších a dalších květů, místo aby energii soustředila do růstu plodů a zrání semen. A nejen mladé cukety, ale i květy můžeme využít. Pokud sklidíme pouze květy samčí, ty na dlouhé stopce, neošidíme se o plody (pár jich ponecháme na opylení samičích květů – pokud máme na zahradě dostatek opylovačů, nebude s opylením problém, v jiném případě můžeme pomoci ručně, štetečkem). Pokud máme cuket dostatek, můžeme sklízet i květy samičí a to v době, kdy se pod nimi tvoří malý plod – právě takové cuketky patří na italských zeleninových trzích k vyhledávaným delikatesám.

Květy cuket namočíme v těstíčku Květy cuket namočíme v těstíčku Zdroj: Shutterstock.com / Tatiana Vorona

Smažené cuketové květy po toskánsku

Potřebujme

  • Dva šálky slunečnicového oleje na smažení
  • 24 samčích květů cukety, případně samičí květy s malými plody
  • Šálek mouky
  • Šálek piva
  • Lžičku soli 

Smažené cuketové květy jsou nevšední delikatesou Smažené cuketové květy jsou nevšední delikatesou Zdroj: Shutterstock.com / Tatiana Vorona

Postup

  1. Rozšleháme mouku, pivo a sůl a necháme těstíčko půl hodiny odpočinout
  2. Mezitím si nasbíráme květy – měly by být co nejčerstvější. Sklízíme je za suchého počasí a před smažením je v žádném případě nemyjeme – naopak papírovou štětkou osušíme případnou vlhkost.
  3. Květy v těstíčku obalíme tak, že je držíme za stopku a celé namočíme. Samičí květy s malými plody podélně rozpůlíme, poté namočíme.
  4. V těstíčku obalené květy vložíme na pánev s rozpáleným olejem (měl by mít stálo teplotu kolem 180°C), přibližně po dvou minutách obrátíme a smažíme na druhé straně, dokud nezezlátnou. Poté je vyjmeme a necháme olej odkapat na papírové utěrce. Těsně před podáváním je dosolíme, případně opepříme. 

Recept dle originální kuchařské knihy Frances Mayesové Vaříme s toskánským sluncem, Paseka 2008

Akční letáky