obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ochutnejte Svatomartinské víno!

Svatý Martin nevozí sníh každý rok, nové víno z poslední sklizně však ano. Od 11. 11., nejlépe od 11 hodin a 11 minut ochutnávají hosté sklípků, vinoték a restaurací mladá vína.

Od roku 2005 prodávají moravští a čeští vinaři svá mladá vína pod značkou Svatomartinské. Tu si na lahve s novými letošními víny může nalepit čím dál tím víc vinařství. Do obchodů, vinoték a restaurací míří stovky tisíc lahví vín z raných odrůd.

Milovníci bílého mohou vyzkoušet odrůdy Müller Thurgau  či Veltlínské červené rané, mezi růžovými a červenými víny se objevuje Modrý Portugal a Svatovavřinecké.

Svatomartinské je mladé víno, proto má lehkou barvu, nižší obsah alkoholu (okolo 12 %) a jemnou, tzv. ovocitou chuť. Lze v něm odhalit aroma hrušky, švestky, višně, broskve, grapefruitu, pomeranče, banánu nebo jiného ovoce. Některá vína, zvláště bílá a růžová, mohou ve skleničce velice jemně perlit.

vinný sklep vinný sklep Zdroj: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Láhev Svatomartinského vína musí být opatřena logem Svatomartinské a jednotnou záklopkou (i šroubovací) s nápisem Svatomartinské + ročník. Jen takto označená Svatomartinská vína mohou přinášet od 11. listopadu radost, protože splňují přísné nároky na kvalitu.

Vinaři doporučují vypít mladé víno do jara, později může pozbýt svou příznačnou svěžest.

Značku Svatomartinské uděluje vinařská degustační komise poslední dny v říjnu.

Je libo husičku?

Nové víno z podzimní sklizně vítali vinaři právě na svatého Martina už za dob císaře Josefa II. Ti, kteří pracovali pro větší sedláky, si při skleničce dojednávali službu na příští sezonu. Ta letošní jim skončila, úroda byla pod střechou.

K dobrému vínu patřilo a stále patří dobré jídlo. Typickým pokrmem svatomartinských hodů se stala pečená husa, která se objevuje i na jídelníčcích vinařských slavností. Tím hlavním však zůstává příjemné posezení s přáteli u sklenky vína.  

degustace vína degustace vína Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Svatomartinské víno nabízejí již tradičně v řadě restaurací a vinoték i na náměstích v mnoha městech Čech, Moravy a Slezska. Většinou začínají v pravý svatomartinský čas, tedy 11. listopadu v 11 hodin  a 11 minut.

Někde trvají oslavy i déle

Ve známých vinařských obcích, jako jsou Bořetice, Čejkovice, Lednice, Valtice, a dalších se koná slavnost v daném termínu, někde přesunují slavnostní vítání Svatomartinských vín na nejbližší víkend, aby hosté stihli navštívit více vinařských center. Termíny přnáší vinařský přehled akcí.

Foto archiv Národního vinařského centra

Akční letáky