Zdroje: slovackonadlani.cz, chatar-chalupar.cz, YouTube.com
Česko je zemí nejrůznějších omáček, na které snad nikdo nedá dopustit a mnozí si bez nich nedokáží představit správný nedělní oběd. Mezi ty nejznámější patří svíčková, rajská, koprová anebo křenová. Pravdou však je, že postup přípravy zmíněných omáček bývá leckdy docela komplikovaný a zdlouhavý. Neplatí to ale u všech. Například oharková omáčka je hotová za chvilku. A chutná báječně.
Jednoduchá omáčka k vařenému masu
Pokud chcete připravit nějakou rychlou omáčku, budete potřebovat smetanu a vývar. Ty se totiž společně stanou jejím základem, který můžete následně dochucovat podle toho, co máte rádi a co máte zrovna doma.
Na Brněnsku je nejoblíbenější zmíněná oharková omáčka, která se svou chutí nápadně podobá klasické znojemské omáčce. Na rozdíl od ní je ale bleskurychle hotová a potřebujete na její přípravu jen zlomek ingrediencí. Pokud ovšem patříte mezi milovníky znojemské, dokonalý recept na její přípravu najdete v tomto videu:
Oharková omáčka
Na oharkovou omáčku si ze 40 gramů hladké mouky a 30 gramů másla připravte světlou jíšku. Do ní nalijte 1/2 litru hovězího vývaru (případně lze použít i vývar zeleninový), promíchejte a chvíli povařte, aby vývar zhoustnul. Do omáčky následně přidejte 250 mililitrů tučnější smetany ke šlehání a také 3 na kostičky nakrájené kyselé okurky. Omáčku ještě dochuťte solí, pepřem a také lákem z okurek, aby byla dostatečně nakyslá. Hotovou omáčku ještě pět minut provařte a můžete podávat.
TIP: Máslo můžete v receptu nahradit také vepřovým sádlem. S ním je sice výsledná omáčka o něco mastnější, na chuti se to ale podepíše jen příznivě.
Příloha k omáčce
Oharková omáčka se klasicky podává s plátkem uvařeného hovězího masa a také kynutým knedlíkem. Knedlík však můžete nahradit vařenými bramborami. A ani hovězí není nutností. K oharkové omáčce se totiž skvěle hodí například natvrdo uvařené vajíčko anebo plátek uzeného masa.