V Čechách se okurky v kuchařských receptech objevují až v první polovině sedmnáctého století, vařila se z nich teplá jídla, nakládaly se do octa a vody, nebo do osolené vody s koprem.

Ačkoliv okurky obsahují až 98 procent vody, jsou i zdrojem mnoha látek prospěšných zdraví:

  • enzymu erepsinu, který napomáhá trávení bílkovin,
  • draslíku prospěšného srdci a snižujícího krevní tlak,
  • křemíku blahodárného pro vlasy, nehty a kůži.

Okurky také celkově pozitivně působí na činnost ledvin, močového měchýře a odstraňují zácpu.

Recepty

Studená okurkoořechová polévka

Na dvě porce utřeme tři stroužky česneku a vmícháme je do 250 g nakrájené okurky spolu se 100 g strouhaných jader vlašských ořechů.

Dále do okurek vmícháme 400 ml podmáslí, polévku osolíme, okořeníme mletým zázvorem a zchladíme.

Mražený okurkový salát

Když nashromáždíme dostatečné množství prázdných kelímků od jogurtů, oloupeme a nastrouháme okurky v množství, které kelímky naplní. Okurky osolíme, osladíme a okořeníme mletým zázvorem (je výborný pro trávení), vše promícháme, směs rozdělíme do kelímků, uzavřeme je fólií a rychle zmrazíme.

Okurkové plachetnice

Kratší okurky podélně rozpůlíme, dlouhé okurky nejprve překrojíme a pak je také podélně rozpůlíme. Všechny díly opatrně ve středu nařízneme, případně z nich odstraníme trochu semen a do rýh jako plachtu vložíme plátek uzeniny nabodnutý na párátku.

Čerstvé okurky lze využít také v teplé kuchyni:

Dušené okurky s pikantní omáčkou

Salátovou okurku podélně rozkrojíme na čtyři kusy, opatrně z nich vydlabeme semena, čtvrtky lehce osolíme, vložíme k nim kousek bobkového listu a necháme je 5 minut dusit pod pokličkou. Nepodléváme je!

Podušené okurky na talířích zalijeme omáčkou: 250 g mladých cibulek nebo jemně nakrájené cibule a 150 g oloupaných brambor mírně podlijeme vodou a vše rozdusíme pod pokličkou na kaši. Směs zjemníme lžičkou oleje, osolíme, ochutíme citronovou šťávou a opepříme. Omáčku našleháme a necháme vychladnout.

Okurky zapečené s rybí nádivkou

Na čtyři porce budeme potřebovat dvě dlouhé okurky, které oloupeme a podélně rozkrojíme. Půlky 3 minuty spaříme na pařáku a poté je rozložíme do zapékací mísy a připravíme nádivku.

Nejprve doměkka podusíme 100 g rýže. V hlubší pánvi zprudka osmahneme nakrájenou cibuli a česnek, přidáme konzervu ryb v tomatě, za stálého míchání ryby osmahneme a vmícháme měkkou rýži, nádivku podle chuti osolíme, okořeníme pepřem nebo zázvorem a obložíme jí okurky.

Směs pak zvolna pečeme v troubě, nejprve přikryté a pak volně, až se vytvoří kůrka.

Okurková smaženice mnoha chutí a barev

Na dvě porce v misce umícháme nálev z vaječného bílku, lžíce škrobové moučky, půl lžičky sladké papriky, čtvrt lžičky mletého zázvoru a vody podle potřeby.

Na nudličky nakrájíme po 100 g vepřového a kuřecího masa, vmícháme je do nálevu a necháme v chladu odpočívat.

Zatím dáme dusit rýži jako přílohu, velkou okurku oloupeme a nakrájíme ji na nudličky. Sterilované žampiony z malé plechovky ve slaném (ne sladkokyselém!) nálevu scedíme, propláchneme je vodou, necháme okapat a nakrájíme na půlky.

Obsah misky i s nálevem vyklopíme do rozpálené vymazané pánve a vše zprudka smažíme. Když maso zbělá, přimícháme okurku, žampiony a směs za stálého míchání asi 5 minut smažíme.

Nakonec smaženici dochutíme solí, cukrem, octem, sójovou omáčkou a ihned ji servírujeme s horkou rýží.

Vlažný bramborový salát s okurkou

Uvaříme 500 g brambor ve slupce. Okurku oloupeme a nastrouháme na slabé plátky, dáme je do velké mísy a přidáme k nim jemně nakrájenou velkou cibuli.

Oloupané vychladlé brambory nakrájené na plátky zakapeme octem nebo citronovou šťávou a okořeníme mletým zázvorem.

Jemně nasekanou hrst petrželky a kopru promícháme se 100 ml kysané smetany (množství můžeme podle chuti zvýšit), smetanu osolíme, přelijeme jí okurky, přidáme k nim brambory a vše zlehka promícháme.

Sterilovaný okurkový kompot

Připravíme základní nálev: na 500 g okurek svaříme 250 ml octa a 200 g cukru a nálev vaříme tak dlouho, až se na povrchu přestane tvořit pěna, kterou předtím průběžně odstraňujeme.

Připravíme si 500 g oloupaných a na kostky nakrájených okurek, necháme je asi 5 minut propařit na pařáku a pak je vsypeme do octového nálevu. Zvolna je vaříme, a když okurky zesklovatí, děrovanou naběračkou je vyjmeme a dáme do porcelánové mísy.

Do nálevu vmícháme 5 hřebíčků a proužek celé skořice, nálev svaříme téměř na sirup, kterým zalijeme okurky v míse a necháme je tam 12 hodin v chladu.

Okurky pak vybereme ze sirupu a plníme jimi předem důkladně vypařené skleničky. Sirup scedíme, ještě krátce povaříme a zalijeme jím okurky ve sklenicích, které zavíčkujeme a necháme asi 15 minut sterilovat při 85 °C.

Okurky jako mozeček

Oloupané, na kostky nakrájené okurky krátce podusíme ve vlastní šťávě, přilijeme v trošce mléka rozkvedlaná vejce a necháme je ztuhnout. Mozeček posypeme petrželkou a ozdobíme rajčátky.

Dušené okurky s rajčaty

Oloupeme 500 g okurek, rozpůlíme je, zbavíme semínek, nakrájíme na kolečka nebo hranolky, osolíme a dusíme na 100 g másla se 2—3 nakrájenými rajčaty.

Měkkou směs zalijeme 125 ml kysané smetany, ve které jsme rozmíchali dvě lžičky hladké mouky. Směs povaříme dvě minuty a nakonec ji zasypeme drobně nasekaným čerstvým koprem. Jako přílohu podáváme vařené brambory.