Těstoviny se v českém jídelníčku zabydlely stejně rychle, jako vídeňský řízek nebo čína. A není divu! Jsou k dostání v různých tvarech a když je uvaříte, můžete je servírovat s jakoukoliv omáčkou si zamanete. Většina šéfkuchařů se drží osvědčených receptur, ale běžný strávník na nějaké předpisy moc nedbá. Naopak! Omáčky na špagety se staly v našich krajích osobitým uměleckým dílem, ve kterém se dají využít všechny zbytky z kuchyně.

Nestíháte? Na videu najdete recept na rychlé penne s rajčatovou omáčkou:

Zdroj: Youtube

Čerstvé suroviny jako základ

Rodilí Italové jsou na svou kuchyni pyšní a více než množství přísad řeší čerstvost a kvalitu surovin. Proto pravá italská omáčka na špagety je málokdy připravovaná ze zbytků. Její základ tvoří čerstvá rajčata se spousta voňavých surovin, které dohromady chutnají božsky. Dopřejte si i vy italskou symfonii chutí. Představíme vám skvělou omáčku, která slaví úspěchy na internetu!

Mňamózní omáčka z rajčat

Tahle omáčka ozvláštní špagety, lasagne nebo všechny další druhy těstovin. Jak na to? Na pánvi zahřejte ¼ šálku olivového oleje. Přidejte 1 nasekanou cibuli, ½ lžičky česnekového prášku a restujte tak dlouho, dokud obsah nezesklovatí. Nakonec do směsi přidejte 1,6 kg oloupaných rajčat (výborné jsou odrůdy Roma, San Marzano nebo cherry rajčata), které jste nakrájeli na kousky. Přimíchejte i 1 lžíci bílého cukru, 1 lžíci sušené bazalky, 1 lžíci sušené petrželky a 1 lžičku soli.

Zahuštění pomocí varu

Směs zahřívejte (za průběžného míchání) do té doby, dokud se všechny přísady nepropojí. Díky cukru získá omáčka lahodnou chuť a cibule jí dodá hloubku a strukturu. Zdá se vám omáčka řídká? Nechte jí déle dusit! Jakmile se přebytečná tekutina odpaří, směs bude hustší. Pokud nemáte čas omáčku dusit, přidejte do ní kašičku, kterou jste si umíchali z jednoho dílu kukuřičného škrobu a jednoho dílu vody. Stačí ji chvilku zahřát a máte omáčku hotovou.

Náš tip: Tuhle omáčku můžete použít i na základ pizzy namísto kečupu.

Související články

Zdroje. www.allrecipes.com, www.youtube.com