Sušené švestky jsou výtečné samy o sobě. Když je máte na misce třeba ve směsi s oříšky a křížalami, pochutnáte si a ještě tělu i mozku dodáte spoustu prospěšných látek. Ale klasika, jako opilé švestky v čokoládě, vzbudí o svátcích ještě větší nadšení.

Opilé švestky

Vodu, kterou při sušení ztratily, nahradíte alkoholem. Švestkám se vrátí jejich vláčnost a přibude rozpustilost. Lázeň, prováděná s oblibou ve voňavém rumu tuzemáku, může trvat jen několik hodin, ale také několik dní – podle toho, jak moc chcete mít švestky opilé. Kompromisem je koupat švestky přes noc. Vhodný je i jakýkoli jiný alkohol, variantou pro děti jsou švestky namočené v moštu.

Švestky se suší obvykle již vypeckované – pak mezi jejich půlky jednoduše vložíte mandli a přitlačíte je k sobě. Pokud nechcete kupovat mandle z daleké Kalifornie (jejichž pěstování je noční můrou včelařů, protože obří plantáže opylují v kamiónech dovezená včelstva a spousta jich cestu nepřežije), vložte do švestky půlku nebo čtvrtku vlašského ořechu, nebo dva lískové. Ve vodní lázni rozpusťte kvalitní čokoládu na vaření a švestky v ní obalte. Pokud jsou švestky rozpůlené a ořech nejde schovat dovnitř, můžete ho do tuhnoucí čokolády přilepit i navrch. Nerozleží se tak, jako oříšek uvnitř švestky, ale výsledek je ozdobnější. Pokud ořechy před použitím mírně opražíte, budou křehké a vynikající.

  • Opilé švestky lákají k ochutnávce, ale ještě lepší budou, až se týden v chladnu rozleží.
  • Výborné jsou jen tak, můžete je přidávat i do pohárů.
  • Kdo má radši slané dobroty, může v alkoholu nebo moštu naložené švestky obalit ve slanině a osmažit na pánvi.

Omáčka ze sušených švestek

Dvě hrsti sušených švestek rozvařte v půl litru vody nebo jablečného moštu. Přidejte strouhanou citronovou kůru, mletou skořici, 250 ml smetany s rozmíchanou lžící hladké mouky, rozmixujte a nechejte znovu přejít varem. Omáčku podle chuti oslaďte - cukrem nebo medem. Můžete do ní přidat trochu kakaa, alkoholu, mletý kardamom nebo zázvor.

Omáčku můžete použít na přelití rozmanitých dezertů a pudinků, méně sladkou pak i jako nevšední přílohu ke slaným pokrmům.

Zapečená jáhlová kaše se švestkami

Jáhly jsou výjimečnou potravinou – velmi lehce stravitelné a bohaté na minerální látky. Zaslouženě patří mezi posilující "superpotraviny", kterých si cenili už naši předci. V čase svátečního hodování příjemně odlehčí jídelníček, jsou skvělé například na snídani. A mohou chutnat mnohem lépe, nežli byste od obyčejného prosa možná očekávali.

20 dkg jáhel , 1,5 l mléka a hrnek navíc, 5 dkg másla, 2 vejce, hnědý cukr, sůl, sušené švestky podle chuti

  • Jáhly spařte vařící vodou a slijte ji - ztratí tak svou mírnou hořkost . Poté je nasypte na dno hrnce a na lžíci oleje mírně orestujte (tento krok můžete vynechat, zvýrazní však oříškovou chuť jáhel).
  • Jáhly zalijte mírně osoleným a podlec huti oslazeným mlékem a za občasného míchání vařte přibližně půl hodiny.
  • Polovinu kaše rozetřete do máslem vymazaného pekáče, poklaďte sušenými švestkami a přikrejte druhou vrstvou. Navrch nasypejte hnědý cukr.
  • Vše zalijte vejci rozšlehanými v hrnku mléka a přibližně půl hodiny pečte.

Zapečená kaše je dobrá teplá i studená, posypaná oříšky nebo kakaem, se lžičkou kysané smetany. ..