Zdroje: jenzeny.cz, toprecepty.cz

Léto se pomalu chýlí ke konci a spousta zahrádkářů se pouští do zavařování své letošní úrody, aby si mohli užít její chuti i v pozdějších měsících. Když přijde řeč na seté okurky, mnozí si ihned představí jejich nakládání do sladkokyselého nálevu a následné zavařování. Často se však zapomíná na jejich úpravu kvašením, přičemž výsledek klasické sterilované okurky možná i překonává.

Rozdíl mezi kvašáky a sterilovanými okurkami

Zatímco klasické zavařené okurky se nakládají do sladkokyselého nálevu a následně se zavařují, kvašáky se nakládají do roztoku vytvořeného z vody a soli a ke konzervaci v horké vodě nedochází. Díky soli okurky projdou mléčným kvašením, díky kterému mají nejen úžasnou chuť, ale působí příznivě na zažívání. Začnou se v nich totiž tvořit probiotické kultury, které příznivě ovlivňují nejen imunitní systém člověka, ale hlavně střevní mikroflóru. Pravidelná konzumace kvašáku tak pomáhá od zácpy, zlepšuje vstřebávání vitaminů a minerálů z přijaté stravy, a je i vhodnou prevencí vzniku rakoviny tlustého střeva.

Kvašáky a rychlokvašky

Kvašené okurky lze připravit dvěma způsoby, a to s pomocí horkého nálevu, nebo studeného. Pokud si chcete kvašené okurky dopřát co nejdříve, zalijte je horkým roztokem z vody a soli. Takové okurky se nazývají rychlokvašky a ke konzumaci jsou vhodné jen několik málo dní po přípravě. Zároveň je ovšem třeba myslet na to, že se poměrně rychle kazí, a proto je nutné je sníst do nejdříve.

Na druhé straně klasické kvašáky se připravují se studeným nálevem. Tu správnou chuť získají asi 14 dní po naložení a na temném a suchém místě vydrží klidně i do další sezóny.

Pikantní kvašáky

Na přípravu třílitrové sklenice budete potřebovat:

  • okurky
  • 4 snítky kopru
  • 1 cibuli
  • kousek křenu
  • 10 kuliček celého pepře
  • 5 kuliček nového koření
  • 1 litr vody
  • 40 gramů soli (na jeden litr vody)
  • 6 stroužků česneku
  • chilli papričky dle chuti

Postup:

Okurky dobře očistíme a důkladně propláchneme vodou. V ideálním případě je pak ještě na minimálně dvanáct hodin necháme namočené ve vodě, aby ztratily svou hořkost. Připravíme si roztok z vody a soli, necháme jej projít varem, aby se sůl dobře rozpustila, a dáme zchladnout.

Mezitím si do zavařovací sklenice naskládáme kopr, nahrubo nakrájenou cibuli, křen, pepř, nové koření, česnek a chilli papričky. U chilli závisí na preferencích strávníků, kdo má raději pořádně pikantní pokrmy, nemusí s chilli šetřit.

Nakonec do sklenice vložíme okurky a zalijeme vlažným nálevem. Je třeba myslet na to, že všechny okurky musí být zcela ponořené, jinak by změkly. Dobře uzavřeme a necháme kvašáky asi 14 dní pracovat ideálně ve sklepě. Pak už můžeme s chutí konzumovat!

TIP: Proces kvašení můžete urychlit tak, že k okurkám vložíte kousek chleba zavázaného v plátýnku. Chléb totiž dobu fermentování značně zkrátí.