K podzimu patří povidla
Příprava povidel je sice nesmírně jednoduchá, ale tradiční recept vyžaduje vaši pozornost a poměrně dlouhý čas u plotny. Nemusíte sice stát u sporáku celý den, ale průběžně je nutné kontrolovat a hlavně míchat, aby se obsah hrnce nepřipaloval. Jde to ale dělat i jinak.
Je podzim, čas sklizně mnohého zahradního ovoce, a tak přicházejí na řadu i povidla. Jak je připravit bez námahy, dlouhého stání u plotny, míchání a také bez cukru? Na to se můžete podívat v tomto videoreceptu z YouTube kanálu Milujeme Domácí.
Původní povidla byla bez cukru i všeho ostatního
Příprava původních čili těch nejobyčejnějších povidel spočívá ve vypeckování ovoce, nakrájení na přiměřené kousky a zdlouhavého vaření na mírném žáru. Tím se ovoce rozvaří a následně také zredukuje.
Vznikne hustá kaše, která díky absenci vody velmi dlouho vydrží i bez jakýchkoli dalších konzervantů. Z 5 kilo švestek uvaříte tímto způsobem povidla za zhruba 5 hodin, dokud se tekutina zcela neodpaří. Vznikne vám tak kilo až kilo a půl povidel.
Do povidel se někdy dává menší či větší množství cukru, které pomůže, aby ovoce pustilo šťávu, a pak se také samozřejmě může velmi kyselé ovoce přisladit. U švestek nebo hrušek to rozhodně není nutné, pokud budete ale dělat povidla z višní nebo rybízu, pak rozhodně nad cukrem neohrnujte nos. Nicméně, svařit ovoce na povidla je rozhodně možné bez cukru, octa, koření nebo dalších ingrediencí. Ta původní povidla byla výhradně jen z ovoce.
My dnes však máme už velmi zmlsaný jazýček a jen tak něco nám nevoní. Obyčejná povidla jsou nicméně skvělá díky své univerzálnosti, a protože v nich není zhola nic jiného než ovoce, můžete jej nabídnout i alergikům nebo dětem, jejichž rodiče se rozhodli minimalizovat cukry v jídle svých potomků. Povidla svařená pouze z ovoce lze také snadno použít v různých omáčkách i k masům.
Jak povidla povýšit na gurmánský zážitek?
Povidla značně vylepší přidané koření, případně panáček rumu. Experimentovat můžete podle libosti nebo se spolehněte na dobře známé a také oblíbené směsky. Jsou to například tyto kombinace ovoce a koření:
- švestky se skořicí, hřebíčkem, badyánem a vanilkou,
- jablka se skořicí, citronovou kůrou a hřebíčkem,
- hrušky se skořicí, zázvorem, hřebíčkem a citronovou kůrou,
- višně s vanilkou
- či višně se skořicí, muškátovým oříškem a hřebíčkem.
V některých, a především pečených, povidlech se používá také ocet. Je to proto, aby se směs méně připalovala. Rozhodně se tedy nezdráhejte ocet použít, ať už balzamikový jako ve videoreceptu nebo obyčejný bramborový či jablečný.
Zdroje: prozeny.cz, labuznik.cz