obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pečeme perníčky, rady a recepty z Edice Receptář

Svatebním darem bývaly i necky plné perníkového těsta. Novomanželé nemuseli se zpracováním spěchat; z vyzrálé suroviny upekli lepší perník. Zajímavosti, recepty, rady a návody přináší knížka z Edice Receptář.

Na osmdesáti stranách se zájemci o pečení a zdobení perníků dozvědí základní pravidla, jak správně připravit těsto, jak s ním zacházet, jak ho tvarovat, klást na plech i do vyhřáté trouby.

Těsto

Podrobnostmi a praktickými radami a návody je nabita věnovaná vypracování a zrání těsta a uchování hotových perníčků. Nejspíš ani pohádková ježibaba by neodolala a vyzkoušela by si recept na perníkovou chaloupku a jiné prostorové dekorace z perníku.

Kdo si k prvnímu nahlédnutí do publikace Pečeme perníčky z Edice Receptář uvaří kávičku, má už vlastně nakročeno k přípravě variant perníkového těsta. K jeho zadělání lze totiž použít nejen mléko, ale i bílou nebo černou kávu.

perníkové těsto perníkové těsto Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V knížce o pečení perníčků ani nemůže chybět o různých polevách a zdobení kornoutkem. Mnohé perníkové motivy vycházejí ze svátků a obřadů, pro které se pečivo odedávna peklo. Stálé oblibě se těší Mikulášové a čerti, sněhové vločky, hvězdičky, komety, srdíčka, betlémské figurky a jiné podoby vánočního cukroví.  Asi i díky Vánocům využíváme při zdobení perníků marcipán, čokoládu a další cukrářské hmoty.

  • Inspiraci pro domácí pečení přinášejí také recepty ze sousedních či vzdálenějších evropských zemí.

Med a koření

Protože základní surovinou perníkového těsta je med, sluší se připomenout význam včelího produktu pro lidskou kuchyni i zdraví. Také tato část publikace Pečeme perníčky z Edice Receptář obsahuje recepty, samozřejmě medové: od rozárek přes trubičky až po kremrole.

hotové, nazdobené perníčky hotové, nazdobené perníčky Zdroj: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Čtenáři najdou v publikaci Pečeme perníčky též návod na výrobu perníkových vánočních ozdob, tipy na výlety za perníkovou tradicí, méně známé recepty a postupy.

Do perníku patří zajímavé a výrazné koření, dokonce se do něj svého času běžně přidával pepř. Kdo umí vyváženě využít či kombinovat badyán, fenykl, anýz, hřebíček, kardamom, muškát a další vůně a chutě, vstupuje svým pečivem do rodinné historie.

Není tedy divu, že autoři publikace připravili šest stran detailních informací o koření, které se hodí do perníku.

Edice Receptář 2/2012: Pečeme perníčky, 80 stran, 80 Kč, vydalo Vydavatelství a nakladatelství Reader´s Digest, s. r. o.

Akční letáky