Zdroje: ceskatelevize.cz, promaminky.cz, jimejinak.cz

Naše babičky se uměly v kuchyni dobře otáčet, o čemž svědčí i množství dokonalých receptů, které nám po nich zůstaly. V dobách, kdy nebylo úplně běžné chodit každý den do obchodu pro suroviny na přípravu nějakého pokrmu, si lidé často museli vystačit s tím, co zrovna měli doma. A i s málem uměli vykouzlit snadné a přitom úžasně chutné lahůdky, které se v některých domácnostech objevují dodnes. Vraťte se zpátky v čase a připravte si až směšně jednoduché placky z mouky a vody. Uvidíte, že se k nim budete rádi vracet.

Placky z mouky a vody jako příloha i hlavní jídlo

Byly časy, kdy se jídlem neplýtvalo a omezené množství surovin muselo lidem vystačit na poměrně dlouhou dobu. Mouky býval ale většinou dostatek, a tak se pracovalo hlavně s ní. Nejčastěji se tak pekl chléb. Ti, jež doma neměli pec, si však museli poradit jinak. Smíchali tedy mouku s vodou, z těsta vyváleli tenké plácky a ty následně pekli na rozpálené peci. Pokrm z mouky a vody sloužil jako náhrada klasického chleba. Placky tak byly dokonalou přílohou například k masu či k nejrůznějším polévkám. Skvěle ale zastaly i úlohu hlavního jídla. Vzhledem k jejich neutrální chuti se daly připravovat jak nasladko, tak na slano. A i když už jistě od vytvoření první moučné placky uplynula pěkná řádka let, drží si jistou popularitu dodnes.

Obdobný pokrm se připravuje v mnoha částech světa. Moučné placky nápadně připomínají indický chléb naan a také stále velmi oblíbenou indickou přílohu čapátí. A podobné placky jsou i dnes velmi populární v Mexiku pod názvem tortilla. Ty se však připravují z kukuřičné mouky.

Staročeské placky z mouky a vody

Budete potřebovat:

500 gramů hladké mouky

175 mililitrů vodu

špetku soli

Postup:

Na válu, případně na čisté kuchyňské lince, vytvoříme z mouky hromádku a s pomocí příborového nože ji lehce rozhrneme. Následně v ní vytvoříme dostatečně hluboký důlek, do kterého nasypeme špetku soli a nalijeme asi polovinu připravené vody. Nožem pak začneme všechno společně pomalu vymíchávat v těsto. Když se část vody a mouky spojí, přilejeme zbytek vody a začneme těsto zpracovávat ručně. Hrajeme si s ním tak dlouho, než je krásně pevné, ale zároveň měkké. Dobře udělané těsto by se nemělo lepit a nemělo by se ani drolit. Pokud se i po delší době práce stále lepí, přidejte trochu mouky. Pokud se naopak drolí, přilijte trochu vody.

Z hotového těsta následně odtrháváme menší kousky, které vyválíme v tenké placky. Placky opékáme na suché pánvi z obou stran do doby, než jsou krásně zlatavé. Moučné placky můžeme podávat jen tak například s máslem nebo česnekem. Skvěle chutnají i s marmeládou anebo čokoládovou pomazánkou. Poslouží ale i zcela suché jako příloha ke guláši nebo třeba k indickému kari.