Tvary vykrajujeme vykrajovátkem.
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Podvodnice: lahodné, jednoduché a levné cukroví, které kyne pod vodou

Příprava těsta na cukroví zvané podvodnice je velmi jednoduchá. Zvláštní název si vysloužilo pro méně tradiční způsob kynutí. Probíhá totiž pod vodou.   

Při zpracování těsta budete muset zapojit na chvíli své ruce, abyste docílili hladké struktury. Název si tohle cukroví vysloužilo podle zvláštního způsobu kynutí - pod vodou. 

Podvodnice

Na cca 4 plechy:

  • 400 g hladké mouky
  • 300 g změklého másla
  • špetka soli
  • 30 g čerstvého droždí pokojové teploty
  • 6–8 lžic plnotučného mléka
  • moučkový cukr na obalení

Nejprve si uděláme kvásek. Důležitá je teplota droždí, je zapotřebí, abychom jej nebrali přímo z lednice, ale aby mělo pokojovou teplotu. Rozdrobíme ho do mísy, přidáme lžíci moučkového cukru a 4 lžíce hladké mouky a 2 lžíce teplého mléka, zamícháme dotekuta a dáme pod utěrkou vykynout na teplé místo. Poté smícháme rukama v míse s hladkou moukou, do které jsme vmíchali špetku soli, a máslem. Přidáváme po lžicích mléko, dokud se nám vše nespojí do hladkého těsta.

Z těsta vyválíme kouli, kterou dáme kynout do hrnce nebo mísy se studenou vodou, těsto musí být ponořené. Nádobu necháme 45 minut, ale klidně i přes noc, za oknem. Během kynutí těsto kontrolujeme, občas je třeba jej nadzvednout ode dna. Když začne plavat a praskat, vyndáme jej. Těsto pak rukama otřeme od přebytečné vody a na pomoučené ploše rozválíme. Vykrajujeme tvary dle chuti a pečeme dozlatova 5–15 minut v troubě předehřáté na 180 °C. Hned po upečení obalujeme v moučkovém cukru. Z těsta můžete vykrajovat různé tvary, případně vyrábět plněné šátečky nebo trojhránky.

Těsto na podvodnice necháváme kynout pod vodou. Těsto na podvodnice necháváme kynout pod vodou. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

TIP: Do moučkového cukru můžeme pro vůni přidat zrníčka vanilky, nebo mletou skořici. Stejné těsto užijete ale i na silvestrovské pohoštění – stačí před pečením těsto potřít rozšlehaným osoleným vajíčkem, posypat kmínem, sezamem nebo mákem.

Podvodnice si určitě místo na vašem talíři s cukrovím najdou. Podvodnice si určitě místo na vašem talíři s cukrovím najdou. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky