obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Běžné a vynikající houby, které sbírají jen zkušení houbaři. Znáte je?

Mlženka je hojná podzimní houba, ale její aroma ocení jen někteří houbaři. V octě je však výtečná. A znáte sluku a kotrč, houby zkušených houbařů?

Pokud bychom hledali houbu s příznačně podzimním názvem, jako první by nám na mysl přišla zřejmě strmělka mlženka (Clitocybe nebularis). Tato šedě zbarvená houba, která roste na podobných místech jako čirůvka fialová, je jednou z nejhojnějších podzimních hub. Jen s její jedlostí jsou poněkud problémy: není prostě pro každého.

strmělka mlženka (Clitocybe nebularis) strmělka mlženka (Clitocybe nebularis) Zdroj: Archiv ireceptar.cz
  • Předně musíme sbírat jen mladé plodnice, mohutné a staré jsou příliš tuhé.
  • Mlženka se dobře hodí k nakládání do octa.

Tato houba má ovšem velmi specifické aroma, které se při tepelné úpravě pro citlivější jedince stává až nesnesitelným. Proto je nakládání do octa jedinou úpravou, pro kterou lze tento druh doporučit, smaženici z ní nejspíše vyhodíte dřív, než bude hotová.

sluka svraskalá sluka svraskalá Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sluka a kotrč

Existuje řada dalších jedlých druhů lupenatých i nelupenatých hub, které by díky jejich kulinárním přednostem bylo možné doporučit ke sběru, např. sluku svraskalou nebo kotrč kadeřavý, jde však o druhy, jejichž rozlišování či nalezení už vyžaduje určité zkušenosti – takové houby se obvykle sbírají jen v oblastech, kde hojně rostou, což jsou v případě sluky a kotrče především borové lesy jižních Čech.

kotrč kadeřavý kotrč kadeřavý Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky