Zdroje: hobby.magazinplus.cz, idnes.cz, magazin.recepty.cz

Grilování se na první pohled může zdát jako naprosto banální činnost, kterou levou zadní zvládne i ten méně zkušený kuchař. Opak je ale pravdou. Spousta lidí se do opékání masa na otevřeném ohni pouští bez toho, aniž by řádně prostudovala rady zkušených, a pak se diví, že maso nechutná tak, jak si představovali. Je vysušené, na povrchu spálené, a přitom uvnitř zcela syrové, anebo je zkrátka tak tuhé, že se ani nedá žvýkat. Ugrilovat dokonalý steak přitom není nijak složité, držíte-li se několika důležitých zásad.

Jak připravit maso na grilování

Vždy si na grilování vybírejte silnější plátky masa. U těch tenčích totiž hrozí, že se na ohni velmi rychle vysuší. Stejně tak maso před okořeněním nebo před naložením do oblíbené marinády nenaklepávejte. Zbytečně tím totiž poškodíte jeho strukturu a šťáva z něj začne vytékat ještě dříve, než jej na gril hodíte.

Aby bylo maso po upečení skutečně plné dokonalé chuti a dobře nasáklo vůni marinády, naložte jej minimálně na dvě hodiny. V úplně ideálním případě přes noc. Než se pak vrhnete do samotného grilování, alespoň hodinu předtím jej vyndejte z chladničky. Grilovat by se totiž mělo jen maso pokojové teploty. Když jej na oheň dáte studené, v důsledku teplotního šoku se zvenku začne maso brzy pálit, přičemž bude vevnitř naprosto syrové.

Dokonale šťavnaté maso

Problém, se kterým spousta lidí bojuje, je šťavnatost masa. I když se totiž snažíte sebevíc, stejně může dojít k tomu, že se maso během grilování zcela vysuší, a to leckdy tak, že jej nezachrání ani lžíce hořčice nebo kečupu.

Aby bylo maso šťavnaté, je třeba jej dávat na skutečně perfektně rozpálený gril. Díky tomu se maso okamžitě zatáhne a šťáva nebude mít kudy unikat. Tedy v případě, kdy do steaků nebudete během jejich otáčení píchat vidličkou. Vždy používejte jen kleště na grilování a na vidličky či nože zcela zapomeňte.

Pro ještě větší šťavnatost Zdeněk Pohlreich doporučuje také neodřezávat z masa tučnější části. Tuk se totiž během grilování částečně rozpustí, steakům dodá skvělou chuť a zabrání jejich vysušení. Pokud nemáte tlusté maso zrovna v oblibě, jednoduše jej pak jen ze steaku odřízněte, ale až po upečení na talíři.

Jak dlouho maso grilovat

Doba grilování má pochopitelně také velký vliv na jeho finální podobu. Čím kratší dobu se maso peče, tím šťavnatější bude. I to má ale svá pravidla. Pokud sundáte z grilu hovězí steak o něco dříve, bude uvnitř ještě krvavý, což ale ve své podstatě ničemu nevadí. Když však správně nepropečete kuřecí maso, koledujete si o pořádné zdravotní potíže.

Doba pečení se vždy liší na základě toho, s jakým masem a jak velkým kouskem zrovna pracujete. Hovězí maso většinou vyžaduje z každé strany zhruba 6 minut. Kuřecí a vepřové pak okolo 7 minut. Před konzumací, hlavně pak v případě kuřecího masa, se ale vždy raději přesvědčte - maso uprostřed rozříznete a zjistěte, zda je bezpečně propečeno.