Na přípravu domácích utopenců si vyšetřete dostatek času. Pohrajeme-li si s každou ingrediencí, kterou vložíme do keramické mísy, sklidíme chválu rodiny, návštěv i hospodských štamgastů.

Utopenci patří ke klasice české studené kuchyně. A tak pro ně budete ve slovníku našich sousedů marně hledat jiné slovo. Jsou to prostě utopenci. Nejčastěji se jejich původ spojuje s hospodským a mlynářem Šamánkem z Berounska. Nejdříve prý začal špekáčky do nálevu nakládat, aby déle vydržely. Později přidal i cibuli a další přísady pro lepší chuť. Jeho hospoda se díky tomu stala vyhlášená.

  • špekáčky - vybírejte pečlivě, právě ony jsou zákad úspěchu. Vyplatí se zajít do řeznictví a koupit opravdu kvalitní a čerstvé špekáčky (měly by obsahovat minimálně 40% masa). Naopak všelijaké napodobeniny a náhražky (opékáčky, buřty, špekouny) raději vynechte.
  • cibule - je lepší menší a mladší
  • Deko - kořenící přípravek na nakládání
  • ocet - nejlépe obyčejný vinný
  • cukr - trocha patří do každého nálevu
  • bylinky - s nimi šetřete, ale libečkem opravdu nic nezkazíte.
  • kozí (beraní) rohy - vezměte různé barvy, protože jíme i očima.
  • feferonky - ty maličké se dají nakonec i sníst a neslouží jen na ozdobu.
  • zelí - já si předem nakládám kysané zelí s křenem, aby utopenci měli "tajnou" chuť.
  • párátka - ať se nám naplněný buřtík nerozpadne.
  • sklenice, keramická nádoba, kameninový hrnec - nádobí, do kterého dobrotu naložíte. Můžete zakoupit i lepší sklenice s hezkým víčkem a originální dárek je na světě.

Nejprve svaříme Deko s vodou, octem a trochou cukru. Přesný poměr je na každém balení. Zůstává na vašem rozhodnutí, zda bude nálev sladší, nebo dostane správný octový říz. Tento krok si můžeme udělat den před akcí samotnou, abychom nemuseli čekat na vychladnutí nálevu.

Než se svaří potřebné, oloupeme si buřty a vložíme je do hrnce s vodou. Vodu i s nahatými utopenci přivedeme lehce k varu a ihned vypneme. Nesmíme je uvařit! Necháme je v horké vodě plavat. Buřtíky se tak zbaví tuku a uzeninka zkřehne. Lépe se nasákne nálevem a dostane do sebe chutě všech ingrediencí. Po cca 10 minutách špekáčky vyndáme ať vystydnou.

Cibuli nařežeme na jemná půlkolečka, plátky, kousky. Zelí také pořežeme, aby hosté neměli na talíři dlouhé, kusy zeleniny. Libeček natrháme na menší lístečky Nádoby řádně umyjeme a vysušíme.

Vše je připraveno na nakládající koncert. Začneme postýlkou, já tak říkám první vrstvě zeleniny, do které ukládáme spát samotné utopence. Buřtíky rozkrojíme, naplníme zelím a cibulí. Párátkem spojíme. Pokud nakládáme do menší sklenice, můžeme rozkrájet na kousky a skládat ve vrstvách, plnění vynecháme. Pro chuť i potěšení oka vše prokládáme libečkem, papričkama, feferonkou, zelím a cibulí. Po naplnění příslušné nádoby poslední vrstvou dobrot konečně přistoupíme k utopení. A zalijeme vše studeným lákem.

Necháme v chladnu uležet nejméně pět dní. Dobré to je i za tři dny, ale my si trpělivě počkáme, až to bude vynikající :)