Důležité je nesplést si medvědí česnek s jedovatou konvalinkou. Od té se liší svými „chlupatými“ bílými květy, jistotu budete mít, pokud listy lehce promnete mezi prsty a ucítíte jemné česnekové aroma. Zelená léčivá bylinka vyrůstá z podzemních cibulek, které v případě sběru nechte vždy v zemi, aby mohla zase obrůst. Listy jsou dlouhé od 10 do 20 centimetrů a nejvíce jich najdete na vlhčích stinných místech, typicky u potoků, v listnatých či lužních lesích a obecně v nížinách. Medvědí česnek ve volné přírodě není chráněný, neplatí to ovšem v případě chráněných krajinných oblastí. Vždy se však při jeho sběru chovejte ohleduplně.

Pravý, nebo ukrajinský?

Rozlišují se nejčastěji dva poddruhy – česnek medvědí pravý (Allium ursinum subsp. ursinum) a česnek medvědí ukrajinský (Allium ursinum subsp. ucrainicum). První jmenovaný mívá zdrsnělé květní stopky, ukrajinský je má hladké. V chuti se příliš neliší, zůstává česneková, ale mírnější než u kuchyňského česneku. Kromě česnekových silic obsahuje významný obsah vitaminu C a látky podporující trávení a snižující krevní tlak. Nať můžete najít už na začátku března, ale nejchutnější bude právě během dubna, jeho sezona a síla pak končí s koncem května. Nasbíranou nať uchováte déle čerstvou, pokud ji po sběru operete v nádobě se studenou vodou, osušíte, zabalíte do vlhké látky a uložíte do chladničky.

Pesto z medvědího česneku

Nejlepší způsob, jak si zachovat prospěšné látky, barvu i chuť.

Na 500ml sklenici:

  • 200 g listů medvědího česneku
  • extra panenský olivový olej
  • 60 g vlašských ořechů (nebo piniových, slunečnicových, kešu, mandlí)
  • citronová šťáva
  • 50 g parmazánu
  • ½ čajové lžičky mořské soli

Nejprve si nasucho bleskově a jen lehce orestujeme nahrubo posekané ořechy. Neodcházíme od nich, aby se nepřipálily. Očištěné listy medvědího česneku překrojíme a vložíme do robotu s nožním nástavcem (můžeme použít i tyčový mixér), zalijeme trochou olivového oleje, zasypeme solí a mixujeme. Pokud je česnek moc suchý, přidáme ještě olej, zakápneme lžící citronové šťávy a mixujeme dále. Vsypeme opražené ořechy a rozmixujeme společně. Na závěr přisypeme najemno nastrouhaný parmezán a vše spojíme. Plníme do čisté, suché vysterilizované sklenice, povrch zalijeme olivovým olejem, abychom měli jistotu, že se nezkazí. Pesto přidáváme do uvařených těstovin, posypeme strouhaným parmazánem a podáváme.

Polévka z medvědího česneku

Vypadá jako hrášková, ale překvapí vás svou silou.

Na 4–6 porcí:

  • Polévka z medvědího česneku může překvapit svou silou.Autor: Shutterstock.com / DUSAN ZIDAR200 g listů medvědího česneku
  • 2 polévkové lžíce másla
  • 2 polévkové lžíce extra panenského olivového oleje
  • 2 menší šalotky
  • 1 větší brambora
  • 800 ml zeleninového vývaru (recept na rychlý zeleninový vývar)
  • mořská sůl

Nejprve si najemno nakrájíme šalotku, v hrnci necháme rozpustit máslo, přidáme k němu olivový olej a šalotku na něm necháme lehce zpěnit. Bramboru oloupeme, nakrájíme na kostky a přidáme k šalotce, společně chvíli restujeme. Očištěné listy medvědího česneku překrájíme na větší kusy a přidáme do hrnce, promícháme a necháme zavadnout. Zalijeme vývarem a necháme 15 minut povařit. Rozmixujeme ponorným tyčovým mixérem, osolíme dle chuti, případně můžeme zjemnit 31% smetanou.