„Před cibulí smekni, před česnekem klekni,“ praví přísloví a není divu. Obě tyto pochutiny jsou nabité hodnotnými látkami a zvlášť česnek je známý díky svému pozitivnímu vlivu na zdraví. Kromě klasického bílého česneku však existuje i česnek černý. Kde se vzal a jaké jsou jeho chuťové vlastnosti, užití v kuchyni i účinky na zdraví?

Černý česnek není fermentovaný

V případě černého česneku se nejedná o zvláštní odrůdu, jde o klasický česnek (Allium sativum), jen speciálně zpracovaný. Při jeho výrobě se vybrané palice česneku umístí do speciálního boxu, kde jsou vystaveny přesně kontrolované teplotě (mezi 60-77 °C) a vlhkosti po dobu několika týdnů (60-90 dnů). Není to ale česnek fermentovaný, jak uvádí některé zdroje. Při fermentačním (kvasném) zpracování potravin se totiž při procesu výroby používají kvasinky.

Černá barva česneku je výsledkem dějů probíhajících při tepelném zpracování potravin, zahrnujícím tzv. Maillardovu reakci. Při ní vzniká řada látek dodávajících výrobkům charakteristické zbarvení, chuť a vůni. Maillardova reakce je typická například pro pekařské výrobky. Stejně jako vzniká při pečení chleba jeho křupavá kůrka a nezaměnitelné vůně, vznikají při výrobě černého česneku aromatické sloučeniny dodávající mu jeho jedinečnou chuť. Během přípravy černého česneku nejsou použity žádné další látky, důležitá je pouze teplota a vlhkost, jedná se vlastně o mimořádně dlouhé a pomalé pečení.

Jemná chuť a žádný zápach

Černý česnek získává díky speciálnímu způsobu přípravy své nezaměnitelné vlastnosti. Výrazně se sníží jeho ostrá chuť a zápach, která mnoha konzumentům vadí u čerstvého česneku. Chuťový vjem je jemný, nasládlý, někomu připomíná melasu, rozinky, pečené švestky, s náznaky balzamikového octa, skořice nebo vanilky. Přestože v chuti je patrný lehký podtón česneku, chybí jeho typická ostrost a pach.

Právě příjemná chuť a absence nepříjemného zápachu dělá černý česnek atraktivnější. Kromě jiné barvy získává černý česnek i novou konzistenci, je spíše vláčný a mazlavý, připomíná želé. Používá se hlavně v asijské kuchyni, kde má dlouhou tradici, ale své uplatnění nachází i jinde. Dá se použít do mnoha jídel, od polévek, pomazánek a omáček, lze ho připravit i na sladko, upéct koláč, přidat do marmelády nebo s ním ochutit máslo, vyrábí se z něj dokonce i pivo.

Černý česnek je elixírem zdraví

Česnek je známý svými pozitivními účinky na zdraví a černý česnek za ním nijak nezaostává a v mnohém ho ještě předčí. Je výrazným antioxidantem, posiluje imunitu, podporuje srdeční činnost, působí antibakteriálně, pomáhá při snížení krevního tlaku, prospívá tělu při nachlazeních, infekcích, příznivě ovlivňuje stav pokožky, dodává množství vitamínů a minerálů. Doporučuje se na problémy s dýcháním, například při alergiích či astmatu. Vyloupané stroužky můžete přidat do jídla nebo konzumovat samotné.

Zakoupit se dá v obchodech se zdravou výživou nebo na internetu, cena za kilogram není nijak malá. Za 200 g černého česneku dáte i 400 korun. K dostání je také v lékárnách jako doplněk stravy v kapslích. Černý česnek se dá vyrobit i v domácích podmínkách, pokud zajistíte dlouhodobé působení nízké teploty a přitom dostatečnou vlhkost, aby česnek nevyschl. Vhodným nástrojem pro výrobu černého česneku je rýžovar. S jeho pomocí si vyrobíte černý česnek už za dva týdny.

Zdroj: Youtube