Pikniková inspirace: Čočkový salát a další dobroty
7. 7. 2018

Pikniková inspirace: Čočkový salát a další dobroty

Piknik, jaký popisuje Gerald Durrell v povídkové sbírce Piknik a jiné pohromy, musel opravdu stát za to. Ten náš bude trochu skromnější. Všechny suroviny, které jsem použila, se dají sehnat v běžné malé samoobsluze. I tak ale výsledek potěší a klasickému pikniku v trávě nic nestojí v cestě.

Slovo piknik pochází z francouzského pique-nique a označuje jídlo konzumované venku, ležérně, s uvolněnými společenskými pravidly. Původně se výraz pique-nique vztahoval ke konzumaci vlastního vína v restauraci, pro jídla konzumovaná venku se ujal až později, především koncem francouzské revoluce. Dodnes je „pique-niquer“ oblíbenou francouzskou aktivitou a v pařížských parcích můžete vidět v poledne spoustu lidí, kteří svůj oběd konzumují ve formě pikniku. V Anglii se picnic stal poměrně elegantní událostí, s nezbytným piknikovým košem, dekou, společenským oděvem a doplňkovými aktivitami, třeba hraním karet. A samozřejmě skvělým jídlem.

Pestré piknikové menu

Jaké jídlo se hodí na piknik?

To záleží na vašich chuťových preferencích a transportních možnostech. Prakticky jakékoli jídlo se dá uzpůsobit konzumaci na pikniku. Pokud ale nejste vybaveni přenosnou ledničkou na zmrzlinu ani přenosnou termoskou na teplá jídla, vyberete si spíš mezi potravinami, které se konzumují při pokojové teplotě a pokud možno nevyžadují složité servírování. Piknik by měl být ležérní a nepříliš namáhavý:)

Nářez z pečené vepřová panenky plněný olivami a ementálem

Pokud vlastníte piknikový koš, máte postaráno o sadu nádobí. Jinak nezapomeňte na talířky, skleničky, příbory a velké množství ubrousků. Máte-li i láhev vína, přibalte vývrtku.

sušená šunka s melounem

Na piknik se hodí studené masové nářezy, saláty, které nemají příliš vodnatou zálivku, slané koláče a taštičky, zelenina a ovoce ve snadno uchopitelné podobě (nezapomeňte, že budete jíst převážně rukama), vařená vejce, nakrájené sýry a uzeniny. Ze sladkostí se hodí méně křehké moučníky, které při přenášení v košíku nedojdou úhony. Pokud chcete přece jen připravit nějaký choulostivější moučník, můžete ho naplnit do servírovacích skleniček – verrinek, ze kterých ho potom sníte lžičkou.

verrinky s malinovým cheesecake

Pikniková inspirace na fotografiích

 • nářez z pečené vepřová panenky plněný olivami a ementálem
 • čočkový salát s mozzarellou, rajčaty, okurkou a bazalkou
 • sušená šunka s melounem
 • třešňová bublanina
 • verrinky s malinovým cheesecake

třešňová bublanina

Čočkový salát s mozzarellou, rajčaty, okurkou a bazalkou

 • čočka (stačí obyčejná zelená, jako je na fotografii, ale pokud máte možnost sehnat drobnozrnnou čočku, např. Puy nebo Beluga, určitě zvolte tu, je pevnější, nerozváří se a má jemně oříškovou chuť, ne náhodou se čočce z Puy říká kaviár chudých) 200 g
 • čočkový salát s mozzarellou, rajčaty, okurkou a bazalkoušalotka nebo cibule 1 ks
 • saturejka 2 snítky
 • mozzarella 130 g
 • rajčata 2 ks
 • salátová okurka ½
 • cukr 1 lžíce
 • sůl ½ lžičky
 • pepř ¼ lžičky
 • vinný ocet 2 lžíce
 • olivový olej 2 lžíce
 • čerstvá bazalka 3 stonky

Čočku předem namočíme do studené vody. Před vařením vodu slijeme a v čerstvé vodě se saturejkou uvaříme tak, aby byla měkká, ale ještě pevná a nerozpadala se.

Šalotku nebo cibuli nakrájíme na drobné kostičky, vsypeme k dovařené čočce před slitím vody, aby se pouze spařila, a slijeme společně s čočkou.

Vařenou čočku se šalotkou rychle propláchneme vodou, aby se odplavil případný kal z prasklých zrnek, a ještě teplou ji smícháme s cukrem, solí, pepřem a octem. Takto necháme odležet a vychladnout.

Okurku, rajčata a mozzarellu nakrájíme na drobné kostičky. Přidáme k vychladlé čočce, vmícháme olej a jemně natrhanou či nasekanou bazalku. Podle potřeby případně dochutíme a podáváme.

Piknik a jiné pohromy

(Úryvek z knížky Geralda Durrella, kterou zmiňujeme v úvodu článku)

Piknikový koš můžete koupit i s nádobím.

Posílena myšlenkou, že rollska bude k dispozici, vrhla se maminka nadšeně do příprav na piknik. Jak bylo jejím zvykem, nachystala pro tento den obrovské množství potravy, které by stačilo uživit Napoleonovu armádu během ústupu od  Moskvy.  Upekla kari kuličky  a  cornvalské  pirohy,  kynuté  taštičky  se  šunkou  a  velkou  zvěřinovou  paštiku,  tři  kuřata,  dva  velké  bochníky  domácího  chleba,  piškotový  dort,  sušenky  s  brandy  a  sněhové  pusinky.  Dále přichystala  tři  druhy  domácího  chutney, džemy,  cukroví,  ovocný  koláč  a  šlehanou ovocnou pěnu. Když tohle všechno shromáždila na kuchyňském stole, zavolala nás, abychom se šli podívat.

„Myslíte, že to bude stačit?“ ptala se ustaraně.             

„Měl  jsem  za  to,  že  jedeme  jenom  na  odpoledne  do  Lulworthu,“  poznamenal  Leslie. „Nějak  mi  nedošlo, že se chystáme k emigraci.“

„Mami, je toho moc,“ prohlásila Margo. „Tohle nemůžeme nikdy sníst.“

„Nesmysl. Prosím tě, na Korfu jsem toho vždycky brala dvakrát tolik,“ odporovala maminka.

„Ale  na  Korfu  nás  vždycky  bývalo  dvanáct  nebo  čtrnáct,“  upozornil  ji  Leslie.  „Teď  je  nás  jenom  šest, víš.“

„Vypadá to jako zásilka Červeného kříže. Takové se posílají do oblastí  postižených  hladomorem,“  přidal se Jack.

Knihu Piknik a jiné pohromy si můžete přibalit do svého prázdninového zavazadla místo nudné učebnice angličtiny. Kromě českého vydání je k dispozici také česko-anglická verze The picnic and suchlike pandemonium.

Autor Kamila Procházková.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: dvaplusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS