Klasická česká plnotučná hořčice se vyrábí ze semen hořčice seté (Sinapis alba). O hořčici se říká, že stimuluje chuť k jídlu zvýšením tvorby slin a trávicích šťáv. Špetka hořčičného prášku přidaná do koupele nohou pomáhá zničit plísně při tzv. atletické noze. Hořčičné semínko podle studií obsahuje složky, které mohou potlačit růst rakovinných buněk. Na konzumaci samotných semínek je však třeba dát pozor: mají silně projímavé účinky, hořčičný prášek vyvolává zvracení.

Žlutá díky kurkumě

Hořčičná semínka jsou nejčastěji bílá, ale sehnat můžeme i černá nebo hnědá. Prodávají se nejčastěji v obchodech s kořením nebo zdravou výživou. Černá hořčičná semínka se sklízejí z brukve černé (Brassica nigra). Jsou palčivější než bílá a hodí se na přípravu kremžské hořčice. V minulosti bývala drcená semena brukve černé neodmyslitelnou součásti "ostřejších" hořčic vyráběných v Evropě, v současnosti se ale nahrazují semeny brukve sítinovité (Brassica juncea), která je plodnější a snáze se pěstuje i sklízí. Hnědá hořčičná semínka pocházejí z hořčice hnědé indické (Brassica juncea). Hořčici můžete rovněž přibarvit do krásně žluté díky kurkumě a ochutit kořením od chilli, tymiánu, oregana po česnek nebo strouhaný křen.

Základní domácí hořčice na způsob plnotučné

Na cca 300 ml:

  • 100 g semínek bílé hořčice
  • 300 ml 3% jablečného octa (případně svaříme 150 ml 8% lihového octa s 150 ml vody)
  • 4 polévkové lžíce medu nebo cukru krystal
  • ¼ lžičky mořské soli
  • ½ lžičky kurkumy

Do mísy vsypeme semínka, zalijeme polovinou jablečného octa (nebo zchladlým svařeným octem s vodou) a můžeme nechat nasáknout přes noc. Pak přidáme zbytek octa a rozmixujeme tyčovým mixérem dohladka spolu s kurkumou. Přidáme med nebo cukr, sůl a promícháme. Hotovou hořčici plníme do skleniček a uchováváme v chladničce zhruba 14 dní.

* Kremžskou hořčici vyrobíme rozmixováním přes noc namočených semínek hnědé a černé hořčice napůl s uvedeným množství semínek bílé.