Intolerance laktózy, obtížná stravitelnost kravského mléka, veganský životní styl nebo snaha obohatit jídelníček, to jsou důvody, kvůli kterým lidé hledají náhražky klasických mléčných výrobků. Chcete zkusit rostlinná mléka i vy? Jejich domácí příprava je lehká a výsledek je o mnoho zdravější, než hotová kupovaná rostlinná mléka.

Nemléko

S trávením kravského mléka mají někteří lidé potíže, jiní zase živočišné produkty nekonzumují z přesvědčení. Alternativou

k tradičním mléčným výrobkům jsou rostlinná mléka. Tato tekutina sice mléko připomíná, nezískává se však z mléčných žláz savců, ale z rostlinných produktů. Označení tohoto výrobku jako „mléko“ je tedy zavádějící a ne zcela přesné, přesto běžně používané.

Rostlinné náhražky mléka se vyrábějí nejčastěji lisování a rozmělněním surovin rostlinného původu, jakou jsou oříšky a obilniny. Používají se jak k přímé konzumaci, ale i při pečení a vaření. Nabídka rostlinných mlék v obchodech je velmi široká, k dostání jsou produkty v prášku nebo tekuté, na trhu jsou mléka z různých surovin a mnoha příchutí. Lákavě vypadající obal však pozorně prostudujte, rostlinné mléko nemusí být automaticky zdravé. Často zjistíte, že rostlinné mléko obsahuje kukuřičný sirup nebo fruktózu (zdroje jednoduchých cukrů), různá ochucovadla a další aditiva, která jejich výživovou hodnotu sráží.

Snadná domácí výroba

Doma vyrobené mléko nabídne vašemu tělu hodnotné živiny jako je vláknina, vitamíny a minerály a přitom se vyhnete výživově problematickým látkám používaným při průmyslovém zpracování. Není na to potřeba žádné zvláštní vybavení, vystačíte si s kvalitním mixérem, sítkem a kouskem plátýnka. Postup je v zásadě stejný u každé suroviny. Vybranou obilninu, nasekaná semínka nebo oříšky zalijte vodou a nechte několik hodin namáčet. Obsažené složitější látky se začnou štěpit, stanou se pro tělo lépe stravitelné a zároveň se díky namáčení se surovinou lépe pracuje.

Vodu poté slijte a namočený základ pro výrobu mléka propláchněte. Dejte do mixéru, doplňte čerstvou vodu a umixujte. Na 100 gramů suroviny použijte asi 1 litr vody, záleží na tom, jak moc husté mléko ve výsledku požadujete.

Nejlepší je do mixéru na začátku přidat jen minimum vody a umixovat spíše tužší pastu. V menším množství je mixování efektivnější a směs si poté naředíte dle libosti. Výkonný mixér vyrobí skutečně hladké rostlinné mléko a někdy není třeba suroviny dopředu namáčet. Jestli vám drobné kousky vadí, přeceďte hotový produkt přes sítko nebo nechte vykapat přes plátýnko. Zbylou drť využijte do kaší, koláčů a podobně. Rostlinná mléka si oslaďte přidáním namočeného sušeného ovoce nebo sirupy (například datlovým). Nebojte se ani koření, použijte třeba skořici nebo vanilku. Rostlinné mléko přelijte do vhodné nádoby a skladujte v lednici, obvykle vydrží 3-4 dny.

Nejoblíbenější rostlinná mléka

  • Ovesné mléko má neutrální, nasládlou chuť. Nabízí bohatý obsah vitamínů B, hodně vápníku a zinku. Neobsahuje mnoho tuků ani jednoduchých cukrů, má vysokou nutriční hodnotu. Nehodí se pro celiaky.
  • Rýžové mléko má neutrální, lehce nasládlou chuť. Je snadno stravitelné, obsahuje hodně sacharidů, méně bílkovin a tuků.
  • Mandlové mléko je lehce oříškové chutí, hodí se do kávy i pro pečení a výrobu dezertů. Je skvělým zdrojem minerálních látek, například vápníku, fosforu, draslíku a hořčíku.
  • Kokosové mléko vyrobíte ze strouhaného kokosu, zalijte ho horkou vodou, nechte chvíli stát a rozmixujte, přeceďte přes plátno. Využití najde ve sladké kuchyni i při přípravě asijských jídel.
  • Sojové mléko je hodně rozšířené a v obchodech dostupné. Při domácí výrobě je nutné sojové boby namočit přes noc a před rozmixováním povařit.

V zásadě lze rostlinné mléko vyrobit z jakýchkoliv ořechů nebo olejnatých semen, zkuste třeba mák, kešu oříšky, slunečnici, sezam nebo pistácie. Pro výrobu mléka se příliš nehodí lněné nebo chia semínko, tvoří s vodou gel, který se obtížně cedí.