Často vzhlížíme k rozličným zázračným prostředkům a surovinám a docela zapomínáme, že „obyčejné“ slepičí vejce je vlastně super potravinou. Je prokázáno, že vejce jsou jednou z nejlepších potravin, jejíž pravidelná konzumace vede přirozeně ke snížení tělesné váhy. Trávení vajec je individuální, je ale dobré vědět, že hůře trávíme vejce vařená natvrdo, zvlášť bílek. Ideální pro zažívání je stav, kdy bílek je lehce sražený a žloutek jen prohřátý a tekutý. Bakterie salmonely bezpečně ničí teplota kolem 70 °C. I tekutý, ale prohřátý žloutek je tedy bezpečný a navíc snadno stravitelný.

Nahlédněme pod skořápku

Vejce jako zárodek života obsahuje v podstatě vše, co k němu potřebujeme.

  • Bílkoviny (proteiny) vejce obsahuje v dokonalé kombinaci asi jako žádná jiná běžně dostupná potravina. Nacházejí se v něm všechny aminokyseliny, které člověk potřebuje.
  • Tuky (lipidy) jsou součástí žloutku, přičemž převažují nasycené, tedy dobré tuky. Žloutek je například dostatečným zdrojem fosfolipidů, které jsou nepostradatelnou součástí naší stravy. Je prokázáno, že tolik diskutovaný cholesterol je ve žloutku obsažen společně s lecitinem, který jeho neblahé projevy svazuje. Takže cholesterolu ve vejcích se nemusíme bát.
  • Vitaminy, minerály a stopové prvky jsou ve vaječném žloutku rovněž hojně zastoupeny. Chybí v něm pouze vitamin C.

Jak nejlépe vařit vejce?

  • Vejce, která hodláte uvařit, vyjměte z lednice a nechte je zahřát na pokojovou teplotu.
  • Opatrně je – nejlépe na lžíci - vložte do studené vody s trochou octa a soli a vodu dolijte nebo uberte, aby v ní byla vejce jen mírně ponořená.
  • Vodu pozvolna přiveďte k varu a stejně pozvolna vejce vařte patřičnou dobu.
  • Vejce „do skla“ neboli naměkko, kdy je bílek sražený a žloutek je tekutý, vařte 3-4 minuty, na hniličku (žloutek je jen částečně sražený) 5-7 minut a natvrdo 8-10 minut. Záleží samozřejmě i na velikosti vajec.
  • Vejce vařená v páře – v tom případě délku vaření prodlužte přibližně na dvojnásobek.

Tip: Plněná vejce

Sardelkou, pažitkou nebo křenem ochucené pomazánkové máslo vyšlehejte spolu se žloutky. Do důlku v rozpůleném bílku dejte nejprve pár maličkých kostiček žemle nebo rohlíku a na ně cukrářským pytlíkem s řezanou špičkou nastříkejte různě ochucená másla a klaďte různé ozdoby pokud možno jarně laděné.

Umění ztracených vajec

Též ztracená či pošírovaná. Podstatou jejich úpravy je jejich velmi pomalé vaření bez skořápky v mělké vrstvě osolené a okyselené vody, případně i vývaru. Vejce opatrně vyklepněte do misky a z ní je opatrně vyklopte do vroucí vody a udržujte ji 5–7 minut bez bublavého varu, aby bílky zůstaly kolem žloutků. Zastřené vejce má mít sražené bílky a uvnitř prohřátý, tekutý žloutek. Plochou, děrovanou lžící pak vejce vyjměte, nechte okapat a podávejte na toastu s rozpečenou šunkou nebo opečenými žampiony a různými omáčkami. V české kuchyni se zastřená vejce vkládají do polévek, podávají k dušené zelenině a podobně.

Tip: Zastřené vejce Benedikt

Zpravidla se servíruje na plátku opečeného toastového chleba s plátkem rozpečené šunky, přelité teplou holandskou omáčkou a posypané pažitkou.

Vejce v porcelánu

Do mělké porcelánové nebo skleněné misky (kelímku) vymazané máslem, případně vysypané dalšími surovinami vyklepněte syrové vejce, misku (kelímek) vložte do vodní nebo parní lázně a vejce zvolna vařte, aby bílky ztuhly, ale žloutek se jen prohřál. Takto připravená vejce podávejte teplá přímo v kelímku nebo je z misky vyjmete a servírujte na opečených toastech obložená dalšími doplňky.

Tip: Vejce Madeleine

Připravuje se v kelímku vytřeném máslem s jemnou drůbeží fáší okořeněnou orientálním kořením a s podušenými plátky žampionů. Před podáváním je pak doplněno horkou telecí šťávou. Vejce je možné v kelímku doplnit i plátky lanýžů, husími játry, různými omáčkami a podobně.