Už dávno neplatí, že „polévka je grunt“, tedy že je základem stravy jako takové. Přesto je dobré jí zahájit den a dát si ji k snídani, klidně ji mít k obědu jako hlavní jídlo nebo jako snadno stravitelnou večeři. Vydatnost bychom přitom neměli chápat jako „kalorickou bombu“ ale spíš jako pořádnou porci výživných a tělu prospěšných látek. Nabízím několik méně známých receptů, které v chladných zimních dnech určitě přijdou k chuti.

Italská farmářská

U nás ji tradiční receptury označují jako hrstkovou, tedy polévku, do které patří po hrsti vloček, luštěnin, krupek a několik hrstí zeleniny. V podobném duchu se vaří řada polévek nejen v Itálii. U některých je základem vývar z masa nebo kostí, jiné používají odvar příslušných surovin. Záleží jen na vás, jaké kombinace zvolíte. Postup je poměrně jednoduchý a pokud využijete obilné vločky a třeba již předvařené luštěniny, budete mít vařeno již za 30-40 minut.

na 4 porce: 70 g červené čočky, 1,5 l vody nebo vývaru, 50 g ovesných vloček, 40 g ječných vloček, 40 g kukuřičné polenty, 130 g kořenové zeleniny, 100 g cibule, 100 g pórku, 30 g česneku, 60 ml oleje, sůl, pepř, oregano, drcené papričky, petrželová nať

Červenou čočku nejprve zalijte vodou nebo vývarem. Cibuli zprudka osmahněte na oleji a přidejte kořenovou zeleninu. Když zavoní, přidejte nasekaný česnek a obilné vločky. Vše promíchejte a zalijte vodou nebo vývarem s čočkou a osolte. Polévku zvolna vařte asi deset minut. Poté přidejte kukuřičnou krupici a pět minut poté nakrájený pórek. Nakonec polévku pomelte pepřem, dochuťte papričkami, oreganem a nasekanou petrželkou. Do polévky můžete dát podle chuti a sezony i další zeleninu jako brokolici, kapustu, zelí a další.

Slovenská krémová česnečka

2 palice česneku, 80 g cibule, 60 g sádla, 1 l silného vývaru, 40 g hladké mouky, 150 ml sladké smetany, sůl, pepř, směs bylinek (petržel, libeček, celerová nať, pažitka apod.), pečivo nebo chléb

Drobně nakrájenou cibuli nechte zesklovatět na rozpáleném sádle. Pak zmírněte teplotu, přidejte mouku a opékejte ji v tuku, až ztratí moučnou vůni. Přidejte tři čtvrtiny prolisovaného nebo nasekaného česneku a vše krátce osmahněte. Směs zalijte studeným vývarem, jíšku metlou důkladně prošlehejte, vše přiveďte k varu a přibližně 20 minut povařte. Polévku pak doplňte nasekanými bylinkami a důkladně ji rozmixujte tyčovým mixérem. Krémovou česnečku nakonec zjemněte sladkou smetanou. Pro zajímavý efekt můžete bylinky rozmixovat jen v části polévky a vytvořit tak bílou a nazelenalou součást. Zbylý česnek nakrájejte na plátky, krátce ho osmahněte na tuku a vložte do hotové polévky spolu s opečeným pečivem.

Maďarská fazolačka

Den předem namočte bílé fazole, pak je slijte, uvařte doměkka v čisté vodě a poté je ve vývaru rozmixujte. V kastrolu na sádle opečte dozlatova nakrájenou cibuli, dejte k ní krátce osmahnout prolisovaný česnek, přidejte drcený kmín, nato ve směsi krátce zpěňte sladkou paprikou a vše zalijte rozmixovanými fazolemi. Polévku osolte, opepřete, případně lehce zahustěte jemnými ovesnými vločkami nebo kukuřičnou krupicí (polentou). Nakonec do polévky vložte rozškvařený špek s kousky klobásy, čerstvě prolisovaný česnek a zakvedlejte do ní několik vajec. Nezapomeňte na závěr polévku doplnit petrželovou natí, pažitkou či jinými bylinkami.