Zdroje: 5555 rad pro šikovné hospodyňky, Jiří Bílek, ISBN978-80-7388-641-7, www.zijemehomemade.cz

Pórek je zelenina, ale i koření

Pórek je u nás běžná zelenina, které se také přezdívalo chřest chudých. Pór zahradní čili Allium porrum je příbuzný česneku, což dokazují také kulatá květenství, která se nápadně podobají právě česneku. Pórek znali už staří Egypťané i Římané a jeho obliba se rozšířila i do dalších zemích po celém světě.

Zatímco u nás či v Británii a Spojených státech je pór používaný především jako zelenina. V dalších zemích se s ním můžete setkat ve formě koření. I když tento fígl znaly už naše babičky, na sušení pórku se už pozapomnělo a málokdo ví, jak oblíbený pór uchovat, aby jej bylo možné používat léta.

Mražení pórku

Jednou z variant je jistě mražení. Očištěný pórek můžete mrazit vcelku, nakrájený na kolečka nebo jen na větší zhruba deseticentimetrové kusy. Takový pór se hodí do vaření i pečení.

Skladujte pórek sušený

Pór můžete však také sušit. Začněte omytou a osušenou zeleninou, kterou nakrájíte na drobné kousky, čím menší, tím rychleji budou schnout. U pórku se nabízí krájení na úzká kolečka, která se rozpadnou na kroužky.

Sušení je možné na slunci nebo v sušičce při maximální teplotě 60 °C. Aby pór nezhnědl, teplotu pozvolna snižujte a nechejte pomalu chladnout, až jsou kousky zcela vysušené. V zimě ho můžete sušit také na topení, kde bude schnout pomalu, ale to vůbec nevadí.

Takto nasušený se používá pórek především do polévek, gulášů, k masům i rybám. Tradičně se používá také v indické, asijské i karibské kuchyni, proto se nemusíte bát přidat jej do exotických jídel.

Pokud vám kousky sušeného pórku nevyhovují, nasypte je to sekáčku a rozemelte na jemný prášek. Lépe se s ním manipuluje, a i malé množství je velmi aromatické a pokrmům dodá skvělou chuť.

Související články