Dnes si lidé stěžují například před Vánoci na stres spojený s nakupováním, a to ať už jde o dárky nebo potraviny. Nervují je narvané obchody plné lidí, ale měli by si uvědomit, že za socialismu to nebylo jiné. Jen se netísnily davy v obchodech, ale dlouhé fronty se tvořily přímo před nimi. Lidé se naopak stresovali, aby na ně něco zbylo a na sváteční tabuli měli vůbec co nabídnout.

Před revolucí i po ní

Po revoluci se sice české obchody začaly rychle plnit všemožným zbožím, i když málokdo si uvědomoval, že ve většině případu velmi málo kvalitním. Některé socialistické výdobytky však zůstaly a v podstatě si je můžeme dopřát dodnes. Jako příklad lze uvést zmrzlinu Míša, tvarohového Pribináčka nebo třeba Kofolu.

Sice ve většině případů změnily tyto oblíbené lahůdky logo a mnohdy i složení, ale děti je dodnes milují, a i dospělí si je často z nostalgie dopřejí. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější z nich.

Žvýkačka Pedro

Na pomyslném trůnu bychom bezesporu našli žvýkačku Pedro, která byla hitem hlavně 80. let. Její historie však spadá až do roku 1968, kdy se první Pedro vyrobilo v závodě ve Velimi. Po revoluci jeho výrobu převzala společnost Nestlé, která ho ale v roce 1994 přestala vyrábět. Nyní ho však můžeme díky firmě Candy Plus opět najít v prodejnách potravin. Kromě žvýkaček si nyní můžeme pochutnat i na stejně nazvaných bonbónech.

Nesmrtelný Sunar

I za dob socialismu existovala kojenecká mléka pro maminky, které nemohly svá novorozeňátka kojit. Mezi nejoblíbenější, ostatně jako doteď, patří Sunar. Ten se objevil na trhu už roku 1950 a vyráběl se v Česku. Nyní jeho výroba přešla z Británie do Švédska, ale i tak je u nás velmi populární a patří mezi nejprodávanější na trhu.

Přeslazená Jesenka

Kdo by nemiloval slazenou zahuštěnou šmakovinku jménem Jesenka. Už jako děti jsme si ji vymačkávaly do pusy a užívaly si ten přísun cukru. Její historie spadá do roku 1959, kdy se začala produkovat v mlékárně Zábřeh. O devět let později přišel přesun do mlékárny Hlinsko. Kromě Československa ji milovaly i děti v Řecku, západním Německu, ale pozor, také děti v Africe! Nyní její výroba spadá pod Babišův Agrofert.

Oblíbený Termix

Další výrobek stojící za zmínku je Termix. Ten se začal vyrábět v Poděbradech roku 1976 a v posledních letech ho produkuje kunínská mlékárna. Děti ho milují dnes stejně jako tenkrát. Podobné je to i se zmrzlinou Míša, která dodnes patří k těm nejoblíbenějším. Dříve však existoval jen tvarohový, dnes si ho můžete dopřát v jahodové i meruňkové příchuti.

Čokoládové Granko

Jméno Granko vzniklo ze soutěže a značí granulované kakao. V současné době se vyrábí v Maďarsku a dováží se výhradně do Česka a na Slovensko, kde má velkou oblibu a samozřejmě i tradici.

Paštika Májka

Poslední dobrotu, která přežila desetiletí a dodnes se u nás těší velké oblibě, je paštika Májka. Vepřový krém se začal vyrábět už roku 1965 a patřil mezi oblíbené pochoutky českých turistů. Nyní značku vlastní společnost Hamé. Není to tak dlouho, co ji v televizní reklamě propagoval například oblíbený český herec Bolek Polívka.

Zdroj: www.euro.cz, www.prozeny.cz, www.bleskprozeny.cz