obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Poznáte vína z Moravy?

Vinařské moudro praví: „Odrůda révy vinné je matkou vína, půda a poloha vinice je otcem vína a ročník je jeho osudem“. Než přiložíte rty ke sklence jiskrného zázraku, přečtěte si, jak se jednotlivé vinné matky liší a které vlastnosti mají.

Kvalita vína závisí také na umění vinaře a na tom, do jaké míry dá vyniknout stanovišti révy (dnes ji říkáme viniční trať) a té které odrůdě.

Česká republika a zejména vinice na Moravě mají velkou přednost v obrovské odrůdové rozmanitosti vín. Oproti jiným zemím mají tuzemští vinaři k dispozici velký výběr odrůd pro výrobu zajímavých aromatických vín bílých i červených.

Odrůdová typičnost a zvýrazněná aromatičnost moravských vín je dána polohou Moravy v severní části evropské oblasti pěstování révy vinné, tedy i chladnějším počasím. Zejména střídání teplých dnů a studených nocí dává vyniknout vyššímu odrůdovému aroma ve srovnání s jižními oblastmi, kde je sluníčka více. Více tepla přináší vínu zejména vyšší obsah alkoholu, ale nižší aromatičnost.

Které nejznámější odrůdy révy se pěstují na Moravě?

 

Pálava na podzimPálava na podzimAutor: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.czBílá vína

 

 

Veltlínské zelené

V typickém Veltlínském zeleném naleznete v chuti i vůni zejména mandlovost. Dále je to kouřovitost, vůni pepře a někdy i muškát. Odrůda bývá plnější v chuti a přesně vyhovuje středoevropským chuťovým pohárkům i mentalitě lidí. Je to společník pro dlouhé večery i denní sklenku pro zdraví. Typické jsou zejména na Znojemsku.

Rulandské bílé

Chuť i vůni si lze zapamatovat většinou přirovnáním k vůni čerstvého másla. Lze v něm také objevit broskev nebo čerstvou chlebovou kůrku, někdy i vůni kosatce. Je to méně aromatická odrůda a dobrý přítel v gastronomii. Vynikající jsou zejména vína z okolí Strážnice a v okolí Pálavy.

Ryzlink rýnský

Říká se mu také král vín, neboť má velmi jemné vznešené aroma připomínající ve vůni lipový květ nebo zelené jablíčko. Někdy lze nalézt medovost a minerálnost. Odrůdovou typičnost naleznete v okolí Bzence, výjimečný je z vinice Šobes, která leží v meandru Dyje na Znojemsku. Jemné úpravy všech rybích specialit má doprovázet tato odrůda.

vinohradvinohradAutor: Archiv ireceptar.cz

Sauvignon

Odrůda, které se na Moravě mimořádné daří. Klima a rozmanité půdy dávají vzniknout světovým Sauvignonům s typickými vůněmi a velkou rozmanitostí. Nejdříve hledejte ve vůni chuť kopřivy nebo broskve. To objeví i naprostý laik. Dále můžete najít černý rybíz, často angreštový kompot nebo grep. Vynikající Sauvignony mají na Mikulovsku a zvláště na Znojemsku.

Tramín červený

Toto bílé, ve vůni a chuti aromatické víno si získává stále více příznivců. Chuť i vůni si zapamatujete, zejména když už jste ochutnali exotické ovoce ličí. Ve vině najdete typickou kořenitost, zázvor, ale také vůni růží. Doporučujeme k čínské kuchyni a to i tramín mírně nasládlý. Výborný je z Velkopavlovicka, ale daří se mu i na celé Moravě.

Muškát moravský

Typicky moravská odrůda, velmi voňavá. Voní jako pomerančová marmeláda. Někdy lze ve vůni nalézt i rozemnutý list černého rybízu a také exotické plody mochyně peruánské (Physalis). Doporučujeme pro příjemné chvíle, a to od renomovaných vinařů z celé Moravy − vyrobit vynikající Muškát je velké umění.

vinice při východu sluncevinice při východu slunceAutor: Archiv ireceptar.cz

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.czČervená vína

  

Rulandské modré

Typická je cihlově červená světlejší barva. Ve světě se odrůdě říká Pinot noir nebo také burgundské. Na Moravě představuje celou paletu ovocných chutí a vůní. Charakteristická je zejména podobnost s červeným ovocem – malinami a jahodami. V Rulandském modrém často odhalíte chuť čerstvých žampionů nebo skořice. Odrůda má na Moravě velkou perspektivu a její krása se s globálním oteplováním stále více zvýrazňuje. Dobrá je zejména na Valticku.

Svatovavřinecké

Modrá neboli červená odrůda s velkou moravskou tradicí, bobule se začínají zbarvovat 10. srpna na sv. Vavřince. Chuť přesně vyhovuje Středoevropanům. Víno rozpoznáte podle typických švestkových povidel v chuti i vůni. Často lze nalézt i borůvky nebo tabák. Svatovavřinecké doporučujeme k delšímu posezení. Vybírejte Vavřince s méně kyselinami, zejména ze Znojemska.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

André

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

 

Kdo byl Christian Carl André (1763 – 1831)

Přírodovědec, pedagog, vydavatel, redaktor, organizátor řady aktivit. Vedl Moravskoslezskou společnost pro zvelebení orby. Vypracoval první program rozvoje přírodních věd na Moravě. Věnoval se šlechtění, stal se předchůdcem J. G. Mendela. V roce 1806 podnítil vědecké zušlechťování révy na Moravě.

 

Odrůda tmavě granátové barvy s vůní zralých ostružin dosahuje časem vyšší plnosti. Čím déle leží, tím lépe. Kříženec odrůd Frankovka a Svatovavřinecké vznikl ve Velkých Pavlovicích a nese jméno přírodovědce francouzského původu Ch. C. Andrého, který mj. založil první spolek pro šlechtění ovoce na světě. Odrůdu si oblíbili vinaři v brněnské, mutěnické, bzenecké oblasti i v té části Moravského Slovácka, které se říká Podluží, v regionu na jihovýchodě Moravy.

Modrý Portugal 

Jemně rubínová barva a mladistvá vůně květin provázejí lehčí víno, které vyniká souladem. Roku 1772 byla réva dovezena z Portugalska do Rakouska a od konce 18. století se vyskytuje na Moravě. Není však jisté, že réva je portugalského původu. Víno se nehodí k delšímu uchovávání. Na Moravě ho pěstují ponejvíce ve velkopavlovické oblasti.

vinný sklípekvinný sklípekAutor: Archiv ireceptar.cz

Frankovka

Rubínová barva charakterizuje víno, které po vyzrání, zejména v lahvích, voní ovocem a v nejlepších ročnících vyniká hebkostí. Na Moravu se odrůda rozšířila z Dolního Rakouska nebo Chorvatska. Nejznámější jsou Frankovky z oblasti Velkých Pavlovic

Cabernet Sauvignon

Typickou vůni černého rybízu doplňuje podle zralosti vůně třešní, ostružin, tabáku, cedrového dřeva i trávy. Velmi ceněné víno až časem dosáhne sametové lahodnosti. Odrůda vznikla náhodným opylením odrůd Cabernet Franc a Sauvignon. Víno si oblíbil kardinál Richelieu, který se postaral, aby se tato réva pěstovala v mnoha vinohradech v oblasti Bordeux. Barikované, tedy zrající v dubových sudech (barrique), je víno ještě lepší. Hodí se k hovězímu masu, zvěřině a ušlechtilým sýrům.

Foto Shutterstock a Jan Tomášek

Akční letáky