obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Předškoláci a sladkosti. Jde to i bez cukrovinek?

Nepřekonatelnou chuť na sladké zná snad každý. Děti sahají po sušenkách, slazených limonádách a bonbonech. Přemíra sladkostí však škodí. Je vůbec možné touhu po sladkém nějak rozumně krotit?

Následky nadměrné konzumace sladkostí si u dětí vybírají stále větší daň. Nejsou to jen zuby, na kterých se množství cukru podepíše. Nepříjemně přibývá dětí trpících diabetem a obezitou. Je prokázáno, že cukr ovlivňuje psychiku dětí a má vliv i na změny v jejich chování. Děti „závislé“ na cukru se často projevují neklidem, poruchami soustředění.

Děti místo cukrovinek mlsají ovoce. Děti místo cukrovinek mlsají ovoce. Zdroj: MŠ Semínko / Foto

Cukrovinky nahraďte zdravými pomlsky

Sladkosti zařazujte do jídelníčku dětí co nejpozději. Nedávejte dětem sladkosti automaticky, aktivně je nenabízejte. Tak si na ně nebudou navykat. Příkladem takové praxe může být mateřská školka Semínko, ve které se snaží učit děti zdravému životnímu stylu.

Iveta Garciová, vedoucí školní jídelny Mateřské školky Semínko v Toulcově dvoře Iveta Garciová, vedoucí školní jídelny Mateřské školky Semínko v Toulcově dvoře Zdroj: MŠ Semínko / Foto Iveta Garciová, vedoucí školní jídelny Mateřské školky Semínko v Toulcově dvoře nám prozradila, jaký recept se osvědčil u nich: „Sladkosti ve smyslu bonbóny, lízátka a různé cukrovinky jsou u nás ve školce zakázané. Děti je z výživového hlediska nepotřebují. Dětem se v prostorech školky sladkosti nepodávají a rodiče o tom informujeme už při nástupu do školky – máme to zakotveno přímo ve školním řádu. To se týká i dětských oslav narozenin, rodičům to připomínáme na třídních schůzkách a dáváme jim tipy na „zdravé mlsání“. Žádáme je, aby s dětmi raději doma něco zdravého upekli nebo přinesli pro děti sušené či čerstvé ovoce, oříšky… Jednou maminka na oslavu svého syna vytvořila např. úžasnou květinu z čerstvého ovoce a děti byly nadšené. Stejně tak upozorňujeme rodiče, aby dětem nedávali sladkosti na výlety. Učitelé mají s sebou vždy oříšky, rozinky či jiné sušené ovoce.“

Sladkosti dětem nerozmluvíte, ale...

Sladkosti dětem jednoduše nerozmluvíte. Určitě záleží na věku. Malým dětem, kolem pátého roku máte ještě šanci vysvětlit, že sladké nedělá dobře bříšku, a že si společně připravíte něco lepšího. Důležité, jako u všeho ostatního, je určitě jít příkladem.

„Nemá smysl dětem zakazovat čokoládu a sami ji ukusovat. Ostatně i toto pravidlo platí ve školce Semínko. Ani naši zaměstnanci školky před dětmi žádné sladkosti nekonzumují, jsme si vědomi, že pro děti jsme vzorem. Sladkou chuť u dětí neupřednostňujeme,“ upozorňuje Iveta Garciová.

Sladkosti jednoduše vyřaďte naprosto z vašeho jídelníčku, ale hlavně i z celé domácnosti. Zamyslete se i nad tím, jak dětem sladkosti dopřáváte. Dostávají děti sladkosti „pouze“ za odměnu? I na to pozor. Dítě si tak navykne dostávat sladkost v souvislosti odměny nebo „bolestného“ a chápe to jako něco naprosto pozitivního a automatického.

Ovocný koš v mateřské škole Semínko. Ovocný koš v mateřské škole Semínko. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Inspirujte se: sladké, ale přesto zdravé

  • Snídaně: různé druhy kaší (obilné, pohankové, rýžové…) sypané třeba rozinkami či oříšky. 
  • Svačina: různé ovocné koláče, celozrnné záviny či sušenky, bílý jogurt s čerstvým ovocem nebo ovocné pyré bez přidaného cukru. Velkým hitem jsou dnes i různá smoothie připravovaná z čerstvého ovoce.
  • Nápoje: Rovněž obilné nápoje, které jsou dnes často vyhledávanou alternativou k mléku, chutnají sladce. Jako sladidlo volte například přírodní včelí med.

Děti z MŠ Semínko při přípravě rybízového koláče. Děti z MŠ Semínko při přípravě rybízového koláče. Zdroj: MŠ Semínko / Foto Co se osvědčilo v mateřské školce Semínko prozrazuje vedoucí školní jídelny: „Náhradou sladkostí je určitě ovoce, jak čerstvé, tak sušené, podáváme dětem i ovocné pyré. Kaše sladíme bio sirupy (datlový, javorový), sušeným ovocem nebo je oblíbenou kombinací med se skořicí. Když dětem nabízíme ovocné pomazánky (džemy), jsou převážně nepřislazované a s vysokým obsahem ovoce. Dětem dopřejeme ke svačině i moučník, jedná se však o čerstvě upečený, necukrovaný a bez různých polev – např. domácí perník s jablky, vícezrnný jablečný řez s ovesnými vločkami, mrkvový koláč aj. Sladký oběd máme maximálně jednou měsíčně, ale i tak se jedná o zdravější variantu – např. špaldové lívance s javorovým sirupem. I pro pitný režim platí pravidlo bez cukru. Podáváme pouze neslazené ovocné a bylinné čaje, bio mošty ředíme čistou vodou v poměru 1:1.“ 

Když to jinak nejde, dejte přednost kvalitě

Nic se nemá přehánět a bylo by i škoda děti připravit o další nové chutě. Navíc dítě nebude žít v cukruprosté bublině, izolovaně od ostatních dětí. Později ve škole uvidí svačiny u ostatních dětí, ochutná a díky tomu se pak doma bude více dožadovat nových sladkostí. Proto občas můžete dopřát ratolestem sladkost, ovšem vždy si přečtěte složení a berte v potaz, že se vyplatí kvalita než kvantita. Volte raději dražší čokoládu s vysokým podílem kakaa, než levnější a třeba pro dítě lákavě vypadající cukrovinku.

MŠ Semínko získala bronzovou medaili v projektu Skutečně zdravá škola. MŠ Semínko získala bronzovou medaili v projektu Skutečně zdravá škola. Zdroj: MŠ Semínko / Foto

Bronzová medaile pro MŠ Semínko

Mateřská škola Semínko sídlí v Toulcově dvoře v pražské Hostivaři. Jako první v Praze získala bronzovou medaili v programu Skutečně zdravá škola. Momentálně je do projektu zapojených 238 škol z celé České republiky a 20 z nich již splnilo bronzová kritéria. Iniciátoři programu usilují o to, aby si děti jídla vážily, znaly jeho hodnotu, dokázaly si jej vychutnat a naučily se, jak vzniká. Mezi kritéria, která musela školka pro získání bronzové medaile splnit je např. to, že pokrmy musí minimálně ze 75 % tvořit čerstvé a nezpracované suroviny, dětem se podávají pouze neslazené nápoje. Součástí aktivit školky je také soustavné vzdělávání dětí i jejich rodičů o původu potravin a vaření.

Akční letáky