Zdroje: toprecepty.cz, zdravestravovani.eu, vitalia.cz

Dýně v kuchyni fungují podobně jako cukety. Lze se z nich připravit lahodné slané pokrmy, skvěle se ale hodí i do buchet a koláčů. Kvůli vyššímu obsahu vody totiž moučníkům dodají často postrádanou vláčnost a jemnost. Navíc takové moučníky chutnají prostě božsky.

Dýně jako superpotravina

Dýně jsou bohaté na spousta vitaminů a minerálu. Nachází se v nich například vitaminy A, E a C a také dost velké množství draslíku. Navíc jsou zdrojem vlákniny, a tak jejich konzumace napomáhá k přirozené detoxikaci těla. A aby toho nebylo málo, podle vědců pravidelná konzumace dýní působí jako prevence vzniku nádorových onemocnění.

Dýně je možné konzumovat v mnoha podobách. Populární je hlavně dýňová krémová polévka, vynikající je také například dýňové kari. Lahodná je ale i dýně nasladko. A to třeba v podobě krásně vláčné dýňové prošívané buchty.

Zdravější mlsání

Všechny moučníky zpravidla obsahují poměrně dost cukru, kvůli čemuž lidskému zdraví úplně neprospívají. Když už se tedy rozhodnete nějakou sladkou dobrotu připravit, zkuste ji alespoň obohatit o pár surovin, které organismu prospějí. Ideálním kompromisem je zmíněná dýňová buchta s celozrnnou moukou.

Celozrnná dýňová buchta s tvarohem

Navzdory tomu, že recept na dýňovou buchtu obsahuje poměrně dost ingrediencí, samotný postup je velmi jednoduchý. V první řadě je třeba připravit si tvarohovou směs, kterou budeme před pečením buchtu „prošívat”. V menší misce promíchejte 1 vaničku tučného tvarohu s 1 sáčkem vanilkového cukru, 3 lžícemi mléka, 1 celým vejcem, 2 lžícemi moučkového cukru a také půlkou sáčku vanilkového pudinku. Směs uložte do chladničky a pusťte se do přípravy těsta.

Jak připravit těsto na dýňovou buchtu

Hlavní ingrediencí je pochopitelně dýně. Tu rozkrojíme, zbavíme jadérek a také z ní odkrojíme tuhou slupku. Dužinu pak nakrájíme na menší kostky a dáme je vařit do vroucí, lehce osolené vody s kapkou olivového oleje. Dýni povaříme asi 10 minut a vodu slijeme. Nyní si dáme 1/3 uvařené dýně stranou a zbytek rozmixujeme na kaši. Necháme vychladnout.

Mezitím, co dýně chladne, si ve velké míse smícháme 1 hrnek pšeničné celozrnné mouky, 1/2 hrnku polohrubé mouky, 1/2 sáčku vanilkového pudinku, 2 lžičky jedlé sody, 1 lžičku prášku do pečiva a kůru z půlky citronu.

V jiné nádobě vyšleháme 4 vejce s 1 hrnkem krystalového cukru, 1 sáčkem vanilkového cukru a špetkou soli. Opatrně do vajec za stálého šlehání přilijeme také 1/2 hrnku oleje, 3 lžíce rumu a 1 lžičku citronové šťávy. Do tekuté směsi přimícháme rozmixovanou dýni. 1/3 uvařené dýně, kterou jsme si dali stranou, pokrájíme na malé kostičky a vmícháme rovněž do směsi společně s hrstí rozinek. Nakonec spojíme suchou a tekutou část těsta do jedné.

Větší a hlubší plech vysteleme pečicím papírem, případně vymažeme a vysypeme moukou a nalijeme do něj těsto. Tvarohovou směs přendáme z mísy do sáčku, u kterého ustřihneme jeden konec, a tvaroh nastříkáme na buchtu tak, aby ve výsledku vypadala jako prošívaná. Buchtu vložíme do trouby vyhřáté na 180 °C a pečeme asi 50 minut. Stav propečení zkontrolujeme špejlí. Pokud je po vytažení čistá a nezůstalo na ní žádné těsto, je hotovo. Dobrou chuť!