Pýchavky patří mezi podzemní houby, které mají kulovitý tvar. Plodnice bývají bílé, ve stáří však ztmavnou a následně se rozpadnou na prach. Jedlé jsou tedy pouze bílé kusy, ty jsou totiž pevné a chutné.

Pokud nepatříte mezi znalé houbaře, pak je pro vás skvělá zpráva, že pýchavku si nemáte s čím splést. Její klobouk je zcela bílý a tvarem připomíná fotbalový míč. Povrch je velmi křehký a někdy na něm mohou být i malé jemné ostny. Stopku většinou kvůli velikosti kloboučku nevidíme.

Tuto houbu můžete najít od června do listopadu, většinou roste ve skupinkách a nejčastěji na loukách, pastvinách, ale i v listnatých či jehličnatých lesích. Většinou jsou v jejím okolí místa plná kopřiv.

Léčivé účinky pýchavky

Možná budete překvapeni, ale pýchavka má i léčivé účinky. Obsahuje totiž mnoho minerálních látek, které jsou prospěšné pro náš organismus. Jde o vápník, hořčík, sodík, železo nebo draslík. Pomáhá i v období ženské menopauzy, žaludečních potížích či kožních onemocněních.

Dokonce se říká, že pomáhá léčit rakovinu prsu, leukémii a při pravidelné konzumaci vás zbaví chuti na sex. To by se možná vyplatilo vyzkoušet.

Pro pýchavky platí stejné podmínky skladování jako pro jiné druhy hub. Spotřebujte je tedy co nejdříve po sběru. Chcete-li je déle udržet čerstvé, uskladněte je po dobu nezbytně nutnou při teplotě do 3°C.

U pýchavky konzumujte pouze plodnice. Kdo by neznal řízky z velkých kusů, nebo třeba guláš či polévku. Z malých kousků jsou skvělé pýchavky na styl mozečku.

Pýchavky jako mozeček

Suroviny:

500 g malých pýchavek

4 ks vejce

1 ks větší cibule

1 ks čevené masité papriky

pepř

olej

sůl

Postup:

Pýchavky oloupeme a nakrájíme na malé kostičky. Na oleji podusíme cibuli, přidáme pokrájenou papriku a pýchavky, vše dusíme do měkka. Nakonec do směsi rozklepneme 4 vejce a promícháme, počkáme, až vejce ztuhnou. Pokrm dle chuti osolíme a opepříme, podáváme teplý s čerstvým pečivem.

Zdroj: www.receptyonline.cz, www.spektrumzdravi.cz, www.labuznik.cz