Voňavá rajčata vyzrálá na slunci jsou božská lahůdka a odměna za všechnu tu práci a čas, který jste jim věnovali. Nejlepší jsou jen tak, přímo sklizené, nejčerstvější. Jenže co s nimi, když je úroda tak velká, že ji nestíháte zpracovat? Jednoduše je zavařte ve vlastní šťávě!

Uchovejte si zásoby

Rajská jablíčka jsou nabitá vitaminy, navíc jsou lahodná a tvoří základ mnoha pokrmů. Nejen v Itálii a středomoří, ale těší se velké oblibě i u nás. Jsou skvělé s těstovinami, masu dodají neotřelou chuť a jsou nepostradatelnou surovinou při přípravě nejrůznějších omáček. I to jsou důvody, proč se rajčátky na zimu předzásobit. Jak jednoduše velkou úrodu rajčat zpracovat, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Zavařování není nic složitého. Navíc nemusíte vymýšlet žádný lák, stačí, když rajčata zavaříte ve své vlastní šťávě. Jak na to?

Jednoduché zásady

Stejně jako při zavařování ostatních plodů i zde platí, že k zavařování musíte vybírat jen kousky v perfektní kvalitě a ty, jež jsou plně vyzrálé. Nic nevykrajujte a natlučená rajčata či jinak znehodnocená raději nepoužívejte. Mohli byste si pokazit celou zavařovací dávku. Vyzrálost je také velmi důležitá, chcete rajčátka sladká, nikoliv kyselá či trpká.

Příprava raz dva

Pozornost také věnujte sklenicím. Můžete volit nejrůznější velikosti, podle pozdějšího záměru použití. Dobře je vymyjte a proveďte jejich sterilizaci. Jednoduchý způsob je pomocí trouby. Jednoduše dejte sklenice do trouby, víčka zvlášť a pusťte ji na 150 stupňů a sterilizujte zhruba 20 minut. Troubu neotvírejte. Nechte tam sklenice vychladnout a berte je až v momentě, kdy je budete plnit rajčátky.

Zapojte fantazii

Zavařovat můžete rajčata bez příchuti. Skvělou službu ale udělají i bylinky. Připravte si bazalku, oregano, rozmarýn nebo tymián. Vytvářejte kombinace dle svých chutí a preferencí. Každá kombinace bylinek se hodí do jiného pokrmu a je stejně lahodná. Přidat můžete i pár stroužků česneku a neprohloupíte ani s pár lístky vavřínu. Důkladně omytá rajská jablíčka nakrájejte na čtvrtky a začněte je pěchovat do sklenic. Prokládejte je bylinkami, česnekem, třeba i chilli papričkami. Sklenici pořádně začistěte ubrouskem, pevně zavíčkujte a zavařujte půl hodiny na 80 stupňů Celsia. Takto připravená rajčata vám vydrží i rok. Vzhledem k tomu, jak jsou lahodná, však počítejte o něco méně.

Související články

Zdroje: fresh.iprima.cz, kreativnitechniky.cz