Pokud patříte mezi pamětníky pokrmů z dob socialistického Československa, jistě si vzpomínáte na tehdejší rajčatový salát. Vlastně chutnal všude stejně, je jedno jestli jste ho konzumovali ve školní jídelně či restauraci. Snad jen doma býval alespoň přes léto z naprosto čerstvých rajčat. Na žádnou jinou verzi rajčatového salátu jste tehdy nikde nenarazili. A to zpravidla ani v českých domácnostech.

Jak udělat zdravější verzi rajčatového salátu? Na to se podívejte na tomto videu:

Zdroj: Youtube

Socialistické kulinářství

Dnes je jasně zřetelné, že v dobách socialistického Československa byla dost specifická kulinářská kultura, která se od současných trendů naprosto liší. Mnohdy totiž česká jídla nevyhovují způsobu zdravého stravování. Přesto se některé pokrmy staly součástí našeho kulturního dědictví, které není od věci si občas připomenout. Zkuste si udělat doma třeba retro večeři! A to i s tehdy tradičním salátem z rajčat a cibule.

Rajčatový salát – socialistická klasika

Něco kolem kila čerstvých rajčat pokrájejte na měsíčky a vložte do salátové mísy. Přidejte 1 až 2 cibule nakrájené na drobné kostičky a lehce opepřete.

K přípravě zálivky smíchejte ve sklenici s vodou 1 polévkovou lžíci octa, stejné množství cukru a oleje, trochu soli, případně pepře. Takto připravenou zálivku vlijte na pokrájená rajčata s cibulí a salát lehce promíchejte. Můžete jej posypat ještě nadrobno posekanou pažitkou nebo petrželkou.

Rajčatový salát s majolkou

Zdroj: Youtube

Během éry socialismu byl hitem i rajčatový salát s majonézou. Často se jedl ke svačině jen tak s obyčejným rohlíkem. Jak ho připravit?

Nakrájejte si očištěná rajčata, přidejte kabanos pokrájený na poloviční plátky koleček a směs spojte promícháním. Přidejte 6 ks natvrdo uvařených vajec, nakrájených na kolečka a přidejte pórek nebo čerstvou cibuli.

Dochuťte pepřem a solí. Následně zalijte majolkou, pokud chcete lehčí formu, která se kdysi téměř nevyužívala, použijte bílý jogurt. Pak nechte salát alespoň 2 hodiny odležet v lednici. A věřte, že úplně nejlepší je druhý den.

Související články

Zdroje: www.toprecepty.cz, www.prostreno.cz, www.vareni.cz