Tiramisu, klasický italský dezert.
Zdroj: NADKI / Shutterstock.com

Recept na pravé a nejlepší tiramisu

Kromě boloňské omáčky a pizzy je to právě tiramisu, které se stalo novodobým symbolem italské kuchyně. Dezert tak nadýchaný a lahodný, že všichni rádi přehlédnou jeho ne úplně prvotřídní formu.

Na přípravě toho pravého bez náhražek přitom opravdu nic není. Jakmile ho jednou vyzkoušíte, stane se vaší záchranou, když zrovna nebudete vědět, co nachystat na neděli ke kávě. Tiramisu se totiž v Itálii tradičně podává právě po nedělním obědě. Pro tento vrstvený dezert je klíčových pár ingrediencí.

Tiramisu patří k novodobým symbolům italské kuchyně. Tiramisu patří k novodobým symbolům italské kuchyně. Zdroj: Anna_Pustynnikova / Shutterstock.com

Aby bylo vaše tiramisu jako z Itálie, držte se kvality a zase jen kvality. Co to znamená? Kvalitní čerstvá vajíčka z podestýlky nebo volného chovu. Mascarpone, tedy opravdu italský krémový sýr a především cukrářské piškoty. Cukrářské piškoty typu Savoiardi (Biscotto savoiardo) dnes seženete téměř všude, jsou podlouhlé a lehce obalené v cukru. Mascarpone už je běžnou součástí všech supermarketů. Pokud koupíte jen o pár korun levnější krémový sýr a dětské piškoty, ošidíte sami sebe a vaše snažení přijde vniveč, protože na stole budete mít rozmočenou záležitost nevalné chuti.

Tiramisu

  • Na tiramisu potřebujete jen pár surovin. Na tiramisu potřebujete jen pár surovin. Zdroj: Shutterstock.com / Petrovich Nataliya 4 vejce velikosti M
  • 4 lžíce cukru
  • 2 šálky espressa s trochou vody
  • 2 lžíce likéru amaretto
  • 250 g mascarpone
  • 30 cukrářských piškotů
  • špetka soli
  • holandské kakao na poprášení
  • zapékací skleněná nebo porcelánová mísa

TIP NA PEVNÝ SNÍH: To nejdůležitější pro úspěch tiramisu je pevný sníh. Abychom ho dokázali ušlehat, co nejčerstvější vejce musí být vychlazená z lednice a musíme mít nejlépe nerezovou (chladnou) a dokonale čistou mísu.

Nejprve si uvaříme co nejlepší kávu, jakou seženeme, ideálně na způsob espressa. Přilijeme pár lžic studené vody a amaretto a necháme vychladnout stranou. Pečlivě oddělíme žloutky od bílků. Bílky dáme do nerezové mísy, přidáme špetku soli a vyšleháme do pevného sněhu, začínáme na nižších otáčkách, které postupně zvyšujeme. Zvlášť vyšleháme žloutky s cukrem do světlého krému, do něj vzápětí přidáme předem rozmíchané mascarpone a spojíme metličkou. Poté po malém množství přidáváme sníh a vždy opatrně vmícháme ideálně ode stran mísy, aby se nám nadýchanost nezničila.

Připravíme si zapékací mísu a piškoty. Každý piškot bleskově namáčíme do zchladlé kávy s likérem. Tento krok je velmi důležitý, aby se nám piškoty nerozmočily, stačí opravdu pár vteřin z každé strany. Piškoty vyskládáme na dno a překryjeme částí mascarponové směsi, na ní opět vyskládáme kávové piškoty a přidáme zbytek směsi tak, aby byl povrch uhlazený a piškoty zakryté. Přes hrubší sítko posypeme holandským kakaem, překryjeme potravinářskou fólií a necháme alespoň 3 hodiny odležet v chladničce, ideálně však přes noc.

Pokud chcete efektní vršek tiramisu, zbytek krému naneste zdobicím sáčkem. Pokud chcete efektní vršek tiramisu, zbytek krému naneste zdobicím sáčkem. Zdroj: Shutterstock.com / RossHelen

Italský dort tiramisu

Název hříšného italského dezertu by se dal přeložit jako „rozvesel mě“ nebo „zvedni mě“, ne náhodou ho pro velký podíl tuku v rodné Itálii snídají po prohýřené noci na srovnání žaludku. Samotný recept se řadí přitom do mladé kategorie, jeho současná moderní verze spatřila světlo světa v 70. letech v severoitalském městečku Treviso, a to v kulaté formě. Oblíbené jsou ale i jednotlivé skleničky, jejichž plusem je úhledné servírování. Nicméně tiramisu podobné recepty se dají vysledovat například z renesančních Benátek nebo Florencie. Jeho italský název pronikl napříč jazyky, dokonce i do univerzálního jazyka esperanto pod „tiramisuo“. O oblibu studeného italského dortu se ve Spojených státech amerických postaral v roce 1993 film Samotář ze Seattlu s Tomem Hanksem v hlavní roli. Zajímavostí pak je, že se v roce 2017 konalo historicky první mistrovství světa v přípravě tiramisu právě v jeho domovském městě.

V kulaté verzi se dá tiramisu podávat i coby slavnostní dort. V kulaté verzi se dá tiramisu podávat i coby slavnostní dort. Zdroj: HelloRF Zcool/Shutterstock.com

Tiramisu bez vajec?

Palčivé riziko nákazy salmonelózou ze syrových vajec můžete vyřešit kromě nákupu prověřených a čerstvých vajec hned několika způsoby. Můžete vyšlehat žloutky s cukrem na vodní lázni do krému, přičemž směs by měla projít teplotou mezi 65 a 70 °C. Kdo se nechce vystavit nezdaru zdrcnutého krému, sáhne po pasterizovaných žloutcích, jaké se dají pořídit ve větších obchodech. A pro odpůrce chuti a konzistence čerstvých bílků a sněhu z nich je tady smetana ke šlehání, která ale celkový dezert ještě více ztuční. Chuť piškotům dodává káva s alkoholem, nejvíce dezertu sluší mandlový likér amaretto, ale využívá se i sladké sicilské víno marsala. Tiramisu však bez problému zvládnete připravit bez alkoholu, na jeho úspěchu to nic nezmění a pochutnají si na něm i děti.

Bez mascarpone není tiramisu

Kdo by však rád na tiramisu ušetřil a chtěl jej připravit levně z lokálních českých surovin, jako například z tvarohu, nebude mít na stole italský dezert, ale při nejlepším dortík jiného původu. Co však tiramisu neuškodí, je přidat tenkou vrstvu s jahodami. Variantě s na tenko nakrájeným ovocem dejte ale šanci, jen pokud máte opravdu čerstvé jahody.

Akční letáky