Na přípravě toho pravého bez náhražek přitom opravdu nic není. Jakmile ho jednou vyzkoušíte, stane se vaší záchranou, když zrovna nebudete vědět, co nachystat na neděli ke kávě. Tiramisu se totiž v Itálii tradičně podává právě po nedělním obědě. Pro tento vrstvený dezert je klíčových pár ingrediencí.

Aby bylo vaše tiramisu jako z Itálie, držte se kvality a zase jen kvality. Co to znamená? Kvalitní čerstvá vajíčka z podestýlky nebo volného chovu. Mascarpone, tedy opravdu italský krémový sýr a především cukrářské piškoty. Cukrářské piškoty typu Savoiardi (Biscotto savoiardo) dnes seženete téměř všude, jsou podlouhlé a lehce obalené v cukru. Mascarpone už je běžnou součástí všech supermarketů. Pokud koupíte jen o pár korun levnější krémový sýr a dětské piškoty, ošidíte sami sebe a vaše snažení přijde vniveč, protože na stole budete mít rozmočenou záležitost nevalné chuti.

Tiramisu

  • Na tiramisu potřebujete jen pár surovin.Autor: Shutterstock.com / Petrovich Nataliya 4 vejce velikosti M
  • 4 lžíce cukru
  • 2 šálky espressa s trochou vody
  • 2 lžíce likéru amaretto
  • 250 g mascarpone
  • 30 cukrářských piškotů
  • špetka soli
  • holandské kakao na poprášení
  • zapékací skleněná nebo porcelánová mísa

TIP NA PEVNÝ SNÍH: To nejdůležitější pro úspěch tiramisu je pevný sníh. Abychom ho dokázali ušlehat, co nejčerstvější vejce musí být vychlazená z lednice a musíme mít nejlépe nerezovou (chladnou) a dokonale čistou mísu.

Nejprve si uvaříme co nejlepší kávu, jakou seženeme, ideálně na způsob espressa. Přilijeme pár lžic studené vody a amaretto a necháme vychladnout stranou. Pečlivě oddělíme žloutky od bílků. Bílky dáme do nerezové mísy, přidáme špetku soli a vyšleháme do pevného sněhu, začínáme na nižších otáčkách, které postupně zvyšujeme. Zvlášť vyšleháme žloutky s cukrem do světlého krému, do něj vzápětí přidáme předem rozmíchané mascarpone a spojíme metličkou. Poté po malém množství přidáváme sníh a vždy opatrně vmícháme ideálně ode stran mísy, aby se nám nadýchanost nezničila.

Připravíme si zapékací mísu a piškoty. Každý piškot bleskově namáčíme do zchladlé kávy s likérem. Tento krok je velmi důležitý, aby se nám piškoty nerozmočily, stačí opravdu pár vteřin z každé strany. Piškoty vyskládáme na dno a překryjeme částí mascarponové směsi, na ní opět vyskládáme kávové piškoty a přidáme zbytek směsi tak, aby byl povrch uhlazený a piškoty zakryté. Přes hrubší sítko posypeme holandským kakaem, překryjeme potravinářskou fólií a necháme alespoň 3 hodiny odležet v chladničce, ideálně však přes noc.

Tiramisu bez vajec?

Palčivé riziko nákazy salmonelózou ze syrových vajec můžete vyřešit kromě nákupu prověřených a čerstvých vajec hned několika způsoby. Můžete vyšlehat žloutky s cukrem na vodní lázni do krému, přičemž směs by měla projít teplotou mezi 65 a 70 °C. Kdo se nechce vystavit nezdaru zdrcnutého krému, sáhne po pasterizovaných žloutcích, jaké se dají pořídit ve větších obchodech. A pro odpůrce chuti a konzistence čerstvých bílků a sněhu z nich je tady smetana ke šlehání, která ale celkový dezert ještě více ztuční. Chuť piškotům dodává káva s alkoholem, nejvíce dezertu sluší mandlový likér amaretto, ale využívá se i sladké sicilské víno marsala. Tiramisu však bez problému zvládnete připravit bez alkoholu, na jeho úspěchu to nic nezmění a pochutnají si na něm i děti.

Zdroj: Youtube

Bez mascarpone není tiramisu

Kdo by však rád na tiramisu ušetřil a chtěl jej připravit levně z lokálních českých surovin, jako například z tvarohu, nebude mít na stole italský dezert, ale při nejlepším dortík jiného původu. Co však tiramisu neuškodí, je přidat tenkou vrstvu s jahodami. Variantě s na tenko nakrájeným ovocem dejte ale šanci, jen pokud máte opravdu čerstvé jahody.