Domácí výroba tradičních potravin, které jsme dnes již běžně zvyklí jen kupovat v obchodě, může být jednak celkem značnou úsporou financí a jednak si dokážeme, že umíme i to, o čem jsme doposud neměli ani tušení. Navíc vědomí, že přesně známe použité suroviny, nás může hřát na duši dvojnásob. Pustíte se tedy do výroby domácích tvarůžků? 

Jak dál pracovat domácí tvarůžky? Možná vám poradí youtubové video z kanálu
Ostravsky Gastrošef (Heřman Gazda)

Zdroj: Youtube

Snadná příprava "těsta"

Na přípravu této pochoutky, kterou musí mnozí její milovníci konzumovat mimo obytné prostory, aby se hospodyně nezlobila, nebudeme potřebovat ani mnoho ingrediencí, ani příliš času. Navíc to bude velmi jednoduché a můžeme se do její výroby pustit třeba spolu s dětmi.

Budeme potřebovat jen vaničku nízkotučného tvarohu, ale pokud seženete domácí od farmáře, bude to jen dobře. Dále si připravíme jeden kus kupovaného tvarůžku a koření, tedy sůl a kmín. Potřebovat budeme také trochu vody, ale víc už opravdu nic. 

Dobře je zavřete

Zatímco například výroba domácího jogurtu trvá jen několik hodin, na ty pravé a opravdu kvalitní tvarůžky si počkáme i tři týdny. Většina procesu ale proběhne bez našeho dohledu. Prvním krokem bude nadrobení koupeného tvarůžku do připraveného tvarohu.

Přidáme koření a základ uzavřeme do dobře těsnící nádoby, kde bude materiál zrát. Těsně před tím, než začne získávat typicky mazlavou strukturu, vytvarujeme z těsta podobně velké placky, které by měly mít na výšku přibližně jeden centimetr. 

Bude to chtít čas

Ani teď ještě není hotovo, o další proces zrání se může postarat jen čas a vzduch, ale s naší pomocí. Vytvarované placičky již nebudeme vracet do uzavřené nádoby, ale necháme je na prkénku vysychat.

I přesto ale bude potřeba do této části výroby tvarůžků denně zasahovat, protože budoucí pochoutku musíme alespoň jednou, raději však dvakrát denně máčet ve slané vodě, aby získaly správnou strukturu na povrchu a samozřejmě také specifickou chuť. Místo slané vody můžeme použít také syrovátku. 

Zkusíte i jiné chutě?

Tři týdny utečou jako voda a pravé domácí tvarůžky mohou putovat na stůl. Pamatujete si je z dětství, kdy si je děda dával na chleba s máslem? Vyzkoušejte to také a vaše první výrobky určitě nebudou těmi posledními.

Navíc příště můžete vyzkoušet přidat i jiné koření a vždy si vytvoříte zajímavou novinku. Pro další výrobu pak již můžete použít svoje vlastní syrečky místo těch kupovaných. 

Související články

Zdroje: olomoucky.denik.cz, www.domacimlekar.com, www.milujivareni.cz