Mnoho lidí dává o Vánocích přednost vepřovým či drůbežím řízkům před kaprem, a to z toho důvodu, že je nebaví obírání kostí. Anebo se zkrátka a dobře jen bojí, že by nějakou kost mohli spolknout a skončit tak na pohotovosti. O takový zážitek o svátcích opravdu nikdo nestojí!

Jak to tedy udělat, abyste si mohli dát ke štědrovečerní večeři kapra, i když tak trochu na jiný způsob a nebát se, že se vám do krku zabodne kost? Poradíme vám trik, který vás zbaví veškerých kostí v rybě a vy si tak můžete na kapřím mase pochutnat beze strachu. Tato metoda je skvělá i proto, že pak můžete dát zdravou rybu plnou omega 3 mastných kyselin a jiných vitamínů i svým dětem.

Prozradíme vám ještě jedno tajemství, kdyby se vám kapra nepodařilo kvalitně vykostit, a přesto byste chtěli alespoň trochu rybího masa bez kostí pro své děti. Ano, na kaprovi opravdu takovéto místečko existuje. Jde o obdélník, tzv. volný bok bez kosti, což je část pupku blíže ku hlavě.

Jak na kapra bez kostí

Aby byla ryba bez kostí, stačí vyzkoušet tento recept. Připtavte si kapra, máslo, pepř, sladkou papriku, kmín česnek a sůl. Pak kapra naporcujte na menší díly, osolte, okořeňte a dejte do pekáče. Nezapomeňte podložit i přikrýt plátky másla a dejte na patnáct minut do trouby rozehřáté na 250 °C.

Poté se podívejte, jestli jsou celé plátky kapra ponořené ve šťávě, a pokud ne, dolijte vodu tak, aby byly. Následně vraťte jídlo do trouby a stáhněte teplotu na 80 °C a nechte v takto teplé troubě rybu minimálně deset hodin, ideálně dvanáct.

Nechte ho v troubě přes noc

Ráno pak troubu vypněte a ke štědrovečerní večeři ohřejete kapra, jehož kosti dlouhou tepelnou úpravou natolik zkřehly, že už nebudou v mase téměř patrné. Uvidíte, že si pochutnáte a na klasiku v trojobalu plnou nebezpečných ostrých kostí hodně rychle zapomenete.

Pokud však nedáte na tradice dopustit a chcete i přesto filet bez kostí, budete se muset pustit do vykosťování. Podle správného návodu to není žádná věda. Stačí mít ostrý správný nůž a držet se postupu.

Na to, jak vykostit snadno a rychle kapra, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Zdroj: www.toprecepty.cz, www.aktualne.cz, www.ryby.cz