Zkoušeli už jste si někdy ke štědrovečerní večeři připravit kapra v troubě místo na oleji? Pokud ne, je ten správný čas s tím něco udělat. Je to totiž chutné, rychlé, snadné a mnohem zdravější. Kapr je sám o tobě tučná ryba, tudíž je zbytečné kombinovat ji s velkým množstvím oleje.

Pokud tedy kapra připravíme v troubě, užijeme si jeho benefity. Důvodů, proč jíst kapří maso, je několik. Nejen, že obsahuje omega 3 mastné kyseliny, které prospívají našemu zdraví, ale také bojují s civilizačními chorobami, jako jsou kardiovaskulární či cévní problémy.

Užijte si benefity kapřího masa

Konzumace sladkovodních ryb příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje kornatění cév, příznivě ovlivňuje jejich pružnost a zabraňuje jejich ucpávání. Kapra či jiné sladkovodní ryby bychom měli jíst dvakrát až třikrát týdně. Kapří maso je snadno stravitelné a nemělo by tak chybět ve zdravém jídelníčku. Také se hodí pro redukční diety, ale měli by ho jíst i senioři, sportovci a děti.

Množství tuku u kapra může být proměnlivé. Průměrně se však pohybuje kolem tří procent. Vždy kupujte pouze kapra produkovaného členy Rybářského združení České republiky. Ti totiž musí procházet pravidelnou kontrolou chovů a splňovat přísné hygienické podmínky.

České sladkovodní ryby jsou kvalitně přikrmovány, což znamená pouze obilninami a ne kukuřicí. Přikrmuje se však pouze v období, kdy se lze domnívat, že by jim přirozená strava došla.

Při servírování pokapejte rybu citrónem, přinese to svěžest a budete lépe vstřebávat železo.

Jak si tedy takového kapra v troubě připravit?

Kapr pečený v troubě

Suroviny:

4 ks filetů z kapra (přes noc naložené v mléku)

1 citrón (jen šťáva)

hladká mouka

vejce

strouhanka

slunečnicový olej

sůl

pečicí papír

Postup:

Kousky kapra vysušíme papírovými ubrousky, zakápneme šťávou z citrónu a osolíme. Řízky obalíme v mouce, ve vajíčku a ve strouhance. Na plech dáme pečicí papír a polijeme ho olejem. Obalené kousky kapra položíme na pečicí papír, lehce zakápneme olejem a pečeme na 180 °C po dobu 20–30 minut.

Na to, jak zbavit kapra kostí, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Zdroj: www.itesco.cz, www.ceskykapr.cz, www.irybarstvi.cz