Řízky z cukety jsou levné a vynikající.
Zdroj: Shutterstock

Křupavé řízky z cukety: Skoro zadarmo a chutnají fantasticky

Máte rádi jídla z cukety na všechny způsoby? Pak tu pro vás máme jednoduché řízky, na kterých si pochutná celá vaše rodina. Na jejich přípravu postačí pouze několik surovin za pár korun.

Cuketa je velmi zdravá a univerzální zelenina, která pomáhá i při hubnutí. Původem je z Itálie, kde vznikla šlechtěním, a proto se jí říká cuketa neboli cukina, z italského zucchini. Předchůdci cuket byly spolu s kukuřicí a boby základní stravou původních obyvatel amerického kontinentu. U nás začínala být cuketa populární v 80. letech minulého století a nyní si bez ní už ani nedokážeme představit naší zahrádku.

Recept na cuketové řízky

Budete potřebovat 100 g sýru, čtyři vajíčka, pepř, sůl, lžičku sušené cibule, 50 g hladké mouky, 100 g strouhanky a cuketu. Nejdříve si nastrouhejte najemno sýr, nejlépe goudu. Do něj vyklepněte všechna vajíčka, opepřete, přidejte cibuli, osolte a vše vidličkou důkladně zamíchejte. Na talíři smíchejte mouku se strouhankou. Cuketu si oloupejte a nakrájejte na 1 cm široké plátky. Osolte plátky z obou stran a ponechte hodinu odstát, aby cuketa vypustila přebytečnou vodu. Po uplynulé době usušte cuketové plátky v utěrce. Poté je nejdříve namočte v sýrové hmotě a následně v mouce se strouhankou. Proces opakujte dvakrát. Smažte z obou stran dozlatova. Kouknout se můžete také na video, kde je celý postup receptu podrobně ukázán.

Co k cuketovým řízkům?

Díky tomuto receptu zjistíte, že i vegetariánská jídla jsou velmi chutná. Maso vám chybět rozhodně nebude, pokud ovšem nejste vysloveně masový typ. Cuketové řízky můžete jíst buď samotné, anebo si k nim lze uvařit brambory, které dochutíte čerstvou petrželkou. Obecně bramborové přílohy jsou skvělou variantou k cuketovým řízkům, především pak také kaše nebo bramborový salát.

Vaření brambor se dá lehce povýšit na vyšší úroveň. Zkuste si upravit brambory v mikrovlnce. Bramborové přílohy jsou skvělou volbou k cuketovým řízkům. Zdroj: shutterstock.com

Působení cukety na tělo

V cuketě se vyskytuje provitamin A, který je velmi dobrý na zrak a zároveň brání vzniku šerosleposti. Zbystřit by měli také ti, kteří mají potíže se střevy. Cuketa totiž pomáhá hojit střeva, tenké i tlusté. Pomůže tak lidem s Crohnovou nemocí, ulcerózní kolitidou, či s jinými trávicími obtížemi. Je rovněž vhodná pro diabetiky, jelikož nemá příliš kalorií a navádí glykémii správným směrem.

Hořké cukety nekonzumujte!

Jestliže zjistíte, že má cuketa hořkou chuť, určitě se jí zbavte. Mohla by se v ní vyskytovat jedovatá hořčina cucurbitacin, jež by vám mohla způsobit nevolnosti a průjmy. Tato látka vzniká v plodech, když je velké horko a sucho. Bohužel ani tepelnou úpravou hořkost nezmizí.

Cuketa, plod a květ Cukety vybírejte mladé, u kterých je pravděpodobnost hořkosti podstatně menší. Zdroj: Shutterstock.com / Valentyn Volkov

Zdroje: shop.culinabotanica.cz, styl.instory.cz, vareni.cz, youtube.com

Akční letáky