Dokonalejší ovocný parfém těžko najdete. Babičky vkládaly voňavé kdoule mezi prádlo, které pak sladce, svěže vonělo. A stejnou vůni má i marmeláda a lahodný kompot z kdoulí uvařený. Zasyrova jsou špatně stravitelné, ale pro zavařování jako stvořené. Hodí se i na koláče nebo k pečené drůbeži. Díky obsahu pektinů z nich snadno připravíte želé jedinečné chuti, barvy i vůně, aniž by bylo nutné přidávat želírovací cukr. Obsahují také množství minerálů a dalších prospěšných látek.

Tipy pro zpracování kdoulí

  • Před zpracováním utěrkou otřete jemné chloupky na slupce.
  • Při přípravě marmelád, kompotů i rosolů plody vařte nebo pečte nejméně hodinu, aby získaly dokonalou konzistenci i barvu.

Slunečník s voňavými plody

Kdouloň, která voňavé plody počátkem podzimu dává, je pohledný stromek, který se vejde i na menší zahrádku. Keřová forma dorůstá je 3m do výšky, ale stejně tak je široká. Stromky můžete pěstovat jako zákrsek, polokmen i vysokokmen, ten však méně plodí. Díky bohatému olistění a šíři je koruna stromů tím nejlepším slunečníkem nad zahradní posezení. Naši předkové kdouloně pěstovali již ve starověku, v asijské domovině byly kulturní rostlinou již tisíce let před Kristem. Je škoda, že na čas upadly v zapomnění. Mají pěkné, velké, tmavozelené listy, v době květu jsou okouzlující - vyšlechtěny jsou i kultivary s tmavě růžovými květy. Výhodou je, že květy nezmrznou – rozvíjejí se až na přelomu května a června.

Kdouloň „hruškoplodá“ čili Cydonia oblonga subsp. Pyriformis má plody ve tvaru hrušky, zatímco jablku podobné kdoule získáte od poddruhu Cydonia oblonga subsp. Maliformis.

Pěstování

  • Kdouloň má ráda teplo, podobně jako meruňky nebo broskvoně. Ve vyšších polohách jí vysaďte na chráněné místo. Jako každý ovocný strom potřebuje slunce.
  • Prospívá ve zdravé, kypré, spíše lehčí půdě, avšak s dostatkem humusu, neponičené pesticidy a minerálními hnojivy, zato obohacené hnojivy organickými. Pokud půdu pod sazenicí zamulčujte - slámou, listím, trávou nebo kompostovanou kůrou, přospějete k tvorbě humusu a v zimě ochráníte kořeny mladých stromků před mrazem.

Pokud chcete vytvarovat pěknou korunku, v prvních třech letech proveďte výchovný řez. V dalších letech už stačí odstraňovat suché větve, příliš hustou korunu můžete prosvětlit.