Fondue je jídlo skvěle chutnající i společenské
Zdroj: Shutterstock.com / stockcreations

Roztavený sýr je lahůdka: fondue a raclette pro dlouhé zimní večery

Sýr je výtečný v nejrůznějších podobách, ovšem roztavený, sametový a voňavý si získá snad každého. Fondue a Raclette potěší všechny mlsouny, navíc jde o společenskou a zábavnou formou stolování.

Fodue je sýrový pokrm původem z Francie (le fromage fond - roztavený sýr), který však proslavili Švýcaři. Jde o směs sýra a dalších ingrediencí, rozehřátých ve speciální nádobě vymazané nakrojeným stroužkem česneku, do níž si strávníci namáčejí a pojídají různé kousky nabodnuté na dlouhé tenké vidličce.

Ve Švýcarsku k přípravě fondue používají speciální druhy sýra, které se snadno váží se suchým bílým vínem, ve kterém se sýr rozpouští. Sýry na fondue stejně jako soupravy na jeho přípravu seženete v obchodě i u nás. Vyzkoušet můžete i vděčné blaťácké zlato.

Příprava fondue

  • Nádobu na fondue vytřeme rozříznutým stroužkem česneku, vlijeme víno a necháme je zahřát.
  • Do nahřátého vína vsypeme kousky sýra se strouhaným muškátovým oříškem, nádobku dáme na mírný oheň a obsah mícháme, až se vytvoří jednolitá omáčka.
  • Tu zahustíme škrobovou moučkou rozmíchanou v trošce vína, omáčku krátce povaříme a dolijeme kirsch (třešňovou pálenku – můžeme nahradit griotkou) nebo brandy.
  • Nádobu dáme doprostřed stolu na speciální podstavec, na němž je lihový kahan, případně čajové svíčky, jejichž plamen udržuje fondue v nádobě na patřičné teplotě. Strávníci pak na vidličku napichují kousky nejrůznějších surovin podle své chuti a ve fondue je namáčejí.
  • Suroviny k namáčení: obvykle to jsou opečené kostičky chleba či veky, ale v sýrové omáčce lze obalit i jahody, kiwi, opečené brambory, ananas a žlutý meloun, vařenou karotku, opečené maso, orestovaný pórek a cibulku, orestované žampiony, hrozny apod. 
Sýr rozehřátý na raclette pánvičce je výtečný na brambory Sýr rozehřátý na raclette pánvičce je výtečný na brambory Zdroj: Shuttestock.com / margouillat photo

Raclette

Tuto úpravu opět proslavila sýrová velmoc Švýcarsko. Spočívá v tom, že nad ohněm či horkou deskou speciálního rakletovače se prohřívá velký kus sýra a natavená část se z nich odškrabuje (raclette - škrabka). K této úpravě se opět používají speciální druhy sýra, které jsou v obchodech i u nás.

Modernější způsob spočívá v tom, že sýr nakrájíme na kousky, které pak natavíme ve speciální pánvičce a podáváme. Pánvičky na přípravu raclette jsou obvykle součástí grilů – ostatně klasické raclette lze připravit právě na některém typu grilu. Variant, jak raclette ochutit a jak a s čím je podávat, je spousta. Nabízíme jeden z receptů na „pánvičkové“ raclette.

750 g brambor, 500 g sýra na raclette, pepř či jiné koření podle chuti, sůl, nakládané cibulky, okurky a pod.

  • Brambory uvaříme ve vroucí osolené vodě doměkka, oloupeme a udržujeme v teple.
  • V pánvičkách roztavíme plátky sýra (lze i v mírně vyhřáté troubě v pánvi či v zapékací misce).
  • Brambory nakrájené na kolečka pak na nahřátých talířích přelijeme sýrem z pánviček, nebo je přímo namáčíme do sýra v pánvičkách.
  • Podle chuti si strávníci mohou vše dosolit, dopepřit či jinak dokořenit a k tomu zakousnout nakládanou cibulku, okurčičku a podobně.

Vhodným nápojem k raclette je dobré víno a neuškodí k němu i mísa zeleninového salátu.

Akční letáky