Tradiční štědrovečerní polévka z kapra je úžasnou pochoutkou, která je navíc velmi jednoduchá na přípravu. Vystačíte si s kaprem, zeleninou a kořením. Zároveň se jedná o zdravé sváteční jídlo, které není na stole každý den. Zkuste ji tentokrát podle receptu ostříleného gurmána. Jeho rybí polévka je hustá, sytá a neodolatelná.

Připravte si kapra a dejte ho vařit

Začněte tím, že si kapra vykucháte a oddělíte od těla hlavu a ploutve. Vyřízněte samozřejmě i žábry a dejte pozor, aby nevytekla žluč, vývar by pak byl nechutně hořký. Očistěte vyjmuté vnitřnosti jako jikry, mlíčí a játra a dejte si je prozatím do chladničky.

Hlavu a ostatní ořez řádně propláchněte pod tekoucí vodou a vložte je do připraveného hrnce se studenou vodou. Přidejte divoké koření, tedy směs nového koření, černého pepře a bobkového listu, 1 cibuli a 200 g kořenové zeleniny, tedy mrkve, celeru, petržele. Budoucí vývar lehce osolte a vařte asi 1,5 hodiny.

Orestujte zeleninu na másle

Mezitím si v pánvi na rozehřátém másle opečte dozlatova 200 g květáku rozdělaného na malé růžičky a 200 g kořenové zeleniny nakrájené na kostičky. Po chvíli přisypte i pokrájenou cibuli a česnek. Jakmile bude zelenina hotová, přendejte ji do misky a hrnec ještě použijte k přípravě jíšky. Vložte na dno kousek másla a orestujte na něm 30 g hladké mouky do zlatava. Ještě do horké jíšky vlijte vychladlý rybí vývar a vařte tak 20 minut.

Velké finále s máslovými krutonky a petrželkou

Následně vložte do vývaru orestovanou zeleninu, dosolte, opepřete a dochuťte strouhaným muškátovým oříškem. Z vařeného kapra oberte maso a zbavte ho kostí. Přidat můžete i syrové pokrájené mlíčí a jikry, které ještě chvíli povařte. Nyní si nakrájejte na kostičky rohlíky a opečte je dozlatova na lžíci rozpuštěného másla. Na závěr zjemněte polévku smetanou a podávejte ji s čerstvě nakrájenou petrželkou a opečenými máslovými krutonky.

V čem tkví fígly šéfkuchaře?

Doporučuje využít řádnou dávku zeleniny, tak žádné troškaření! A kromě odřezků a hlavy dává do polévky vařit i pěkný kus masa z ocasní části ryby. Zahušťuje jen moukou a mlíčí a jikry zaváří přímo v polévce. Také hlídá barvu jíšky, aby měla zlatavou barvu.

Kapří polévka nejen na Vánoce

Rybí polévku z kapra byste si měli dopřát i během roku. Kapr má totiž velmi lehce stravitelné maso, patří do kategorie středně tučných ryb. Zároveň obsahuje celou řadu minerálních látek, bílkovin a vzácné omega-3 mastné kyseliny.

Zkusit můžete i další variace rybích polévek

Rybí polévku si můžete zpestřit a ozvláštnit. Lze totiž různě experimentovat a přidávat různé druhy koření a zeleniny. Zajímavé chuti docílíte například čerstvým koprem, který vmícháte namísto petrželky. Polévku můžete připravovat i z lososa či tresky, pokaždé tak bude jiná.

Zdroje: www.kuchynelidlu.cz, www.podcasty.seznam.cz, www.vitalia.cz