Zdroje: YouTube.com, toprecepty.cz, prozeny.cz

Nejen oslavu příchodu Nového roku, ale také další večírky a sešlosti si snad nikdo nedovede představit bez lahodného občerstvení. Nejčastěji se připravují klasické jednohubky, chlebíčky anebo obložené mísy, pokud se ale chcete letos před svými hosty opravdu blýsknout, vsaďte na neotřelé a zajímavé nápady, které všechny u stolu nadchnou.

Salámové růže v tortille

Na servírovacím tácu se budou naprosto vyjímat salámové růže. Byť se může na první pohled zdát, že je jejich výroba složitá, je to přesně naopak. Připravte si pšeničnou tortillu a nakrájejte ji na několik dlouhých proužků. Ty potřete oblíbenou pomazánkou a položte na ně vedle sebe několik plátků napůl překrojeného salámu tak, aby salám přečuhoval přes tortillu. Pak už jen tortillu zatočte a růže je na světě. Pro jistotu ji ještě upevněte ozdobným párátkem.

Přesný postup i další tipy najdete ve videu:

Zdroj: Youtube

Chlebíčky trochu jinak

I klasické chlebíčky můžete nahradit jejich modernější variantou. Nakrájejte si bagetu na plátky a potřete pomazánkou. Na bagetu položte plátek uvařeného vejce a na párátko napíchněte kousek mozzarelly a plátek kyselé okurky. Nakonec vezměte kolečko salámu, úhledně jej přehněte a s pomocí párátka s mozzarellou a okurkou jej připevněte na bagetu s vajíčkem.

Košíčky naslano

Vskutku originálně vypadají košíčky připravené naslano. Samotné košíčky si můžete upéct anebo zakoupit. Naplňte je pomazánkou či hummusem a ozdobte je paprikou, olivami, sušenými rajčaty a kvalitní uzeninou. Košíčky lahodí oku i chuťovým pohárkům.

Chlebíčky z toustového chleba

Pří výrobě chlebíčků můžete také veku nahradit toustovým chlebem. Jeho plátky překrojte napůl, aby měly tvar trojúhelníků, a pusťte se do zdobení. Fantazii se v tomto případě meze nekladou. Chlebíčky ozdobte šunkou srolovanou do trychtýřků, petrželkou, hroznovým vínem a třeba cherry rajčátky. Na zdobení se rovněž skvěle hodí krémový sýr, který v menším množstvím na chlebíček nanesete s pomocí cukrářského sáčku.

Lososová roláda

Pro milovníky ryb naservírujte lososovou roládu. Vezměte si kus potravinářské fólie a těsně vedle sebe na ni položte několik plátků uzeného lososa. Na něj poklaďte několik kousků tence nakrájeného avokáda, natřete krémový sýr či koprovou pomazánku a srolujte. Na servírovacím tácu roládu ještě zakápněte citronem.

Nejjednodušší jednohubky

Takřka bez práce vyrobíte jednohubky ze sýru a salámu. Sýr a salám položte na sebe a stočte podle postupu ve videu. Upevněte párátkem a do záhybů, které vznikly stočením sýru a salámu, položte rajčata, papriku či salátovou okurku.

Zdroj: Youtube

Slané sušenky

Slané máslové sušenky zakoupíte takřka v každém supermarketu a na přípravu jednohubek se hodí skvěle. Každou sušenku potřete oblíbenou pomazánkou a dozdobte dle libosti. Vezměte například kolečko salámu a uprostřed jej svažte zelenou částí jarní cibulky. Díky tomu získá salám podobu mašličky.

Sýr podávejte s brusinkami

Kombinace sýru a brusinek je zkrátka dokonalá. Připravte si několik plátků toustového chleba a ty nasucho opečte na pánvi. S pomocí tyčového mixéru si vyrobte ze 3 lžic zavařených brusinek, 3 lžic smetany a 1 chilli papričky hladkou pomazánku a opečený chléb s ní potřete. Nakonec jednohubky dozdobte kouskem hermelínu a pár lístky rukoly.

Roláda z tortilly i palačinek

Hitem poslední doby jsou také různé rolády naslano. I ty vyrobíte rychlostí blesku. Krémovým sýrem natřete tortillu nebo palačinku, přidejte šunku, sýr, sušená rajčata i další zeleninu dle libosti, stočte a nakrájejte na několik silnějších kousků. Aby se roláda nerozpadla, propíchněte ji ozdobnými párátky.

Obložený talíř

Sázkou na jistotu je i obložený talíř. Aby ale nepůsobil omšele, dejte si s ním trochu více práce. Jednotlivé komponenty skládejte úhledně vedle sebe, sýrovou mísu doplňte o brusinky, hroznové víno a ořechy, salámovou zase o zeleninu, sušená rajčata a olivy. Namísto rohlíku či bagety můžete obložené mísy podávat se slanými tyčinkami anebo italskou focacciou.