Jak naložit okurky?
Zdroj: Profimedia

Nejlepší nakládané okurky: Klasický recept našich babiček nic nepřekoná

Okurky na zimu se hodí! Zavařte je do sklenic a získejte tak zdroj vitaminů a minerálů.

Mít doma nakládané okurky, je jako mít doma přírodní lék na spoustu neduhů. Najdete v nich pořádnou porci vitaminu C, který zocelí vaši imunitu a vy pak lépe odoláte všemožným chřipečkám, rýmičkám a nachlazení. Obsah vápníku v zavařenině vám navíc zaručí pevnější kosti a zuby. A takový draslík se (nejen v zimním období) postará o dobrou funkci vašeho srdce. A to ještě není všechno!

Dobré (nejen) na trávení

Říká se, že trávení je základ zdravého organismu. A právě velké procento vlákniny v nakládaných okurkách vám nejen zlepší metabolismus, ale také vás podpoří při hubnutí. Navíc okurky napomáhají odkyselení těla, čímž redukují výskyt nebezpečných buněk ve střevech a předchází tak rakovině.

Okurky před zavařováním důkladně omyjte. Čerstvé okurky osvěží, ale v zavařeném stavu uleví na těle i na duši. Zdroj: Profimedia

První pomoc při úzkostech

Zajímavé je, že tuhle křupavou lahůdku doporučují i někteří psychologové a psychiatři svým pacientům. Jako jedna potravin, která prošla fermentací, obsahuje i láhev kyselých okurek spoustu zdravých bakterií a probiotika. Ta jsou nejen vhodná na trávení, ale podle výzkumů pomáhají i tlumit úzkost. Proto pokud pocítíte „podzimní chandru“ dejte si láhev nakládaček. Spraví vám chuť i náladu!

Lák coby energy drink

Spousta lidí po dojedení poslední okurky vylévá lák do záchodu či kuchyňského dřezu. A to je škoda! Okurkový lák totiž obsahuje spoustu enzymům, minerálů (zejména draslík, který ulevuje při kocovině) a esenciálních olejů. Proto se dá bez nadsázky použít jako energetický nápoj, který vás „nakopne“. Vhodný je i pro sportovce, protože předchází vzniku svalových křečí.

Koření nakládačkám propůjčuje pikantní chuť. Okurkový lák je populárním životabudičem a lékem při kocovině. Zdroj: Profimedia

Kořeněné okurky ve sklenici

Naložit okurky není zas tak těžké. Stojí to sice trochu námahy a času, ale výsledek vám udělá radost. Jak na to: Okurky před zavařováním naložte na 3 hodiny do vlažné vody. Poté je vydrhněte kartáčem, spláchněte a zbavte stopek. Do každé vymyté zavařovačky dejte 1 tenký plátek citrónu, 2 bobkové listy, list (nebo kořen) křenu, 3 kuličky nového koření, 1 kopr. 2 listy černého rybízu, snítku estragonu a případně i třešňový list. Nakonec do zavařovačky napěchujte 12 menších okurek a vše zalijte horkou vodou. Tekutinu nechte 20 minut působit a poté ji vylijte. Vyplaví se v ní zbytky hořkých silic z listů, které by mohli zavařeninu pokazit. Nakonec si z 0,5 litru vody, 75 g cukru, 2 lžic kuchyňské soli a 0,5 lžičky kyseliny citronové připravte lák. Chvíli ho povařte a nalijte na okurky. Zavařeniny zavíčkujte a otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Pokud chcete mít jistotu, že se okurky nezkazí, dejte je klasicky sterilizovat třeba do trouby. Hotové zavařeniny skladujte v suchu a temnu. V zimě vám dokonale poslouží!

Zavařovací sklenice nikdy nepřeplňujte! Pod okrajem zavařovačky by měl být alespoň půlcentimetr volného místa! Zavařovací sklenice nikdy nepřeplňujte! Pod okrajem zavařovačky by měl být alespoň půlcentimetr volného místa! Zdroj: Profimedia

Co byste měli vědět:

Zavařujte jen zdravou zeleninu, bez oťuků a kazů.

Sklenice nikdy nepřeplňujte! Pod okrajem zavařovačky by měl být alespoň půlcentimetr volného místa!

Okurky delší než 10 centimetrů nezavařujte vcelku, ale udělejte z nich okurkové řezy.

Pikantní chuť zavařenině dodá česnek nebo chilli paprička.

Zdroje: www.chalupari-zahradkari.cz,  www.milujizavarovani.cz

Akční letáky