Bleskový hrníčkový knedlík z mikrovlnky
Zdroj: Monika Wisniewska / Shutterstock.com

Bleskový knedlík z mikrovlnky: Jednoduchá a výborná příloha

Domácí houskový knedlík nevyžaduje nutně dlouhou přípravu spojenou s kynutím a zpracováním těsta. Hrníčkový knedlík z mikrovlnky zachrání situaci pokaždé, když potřebujete připravit knedlík rychle a spolehlivě, jeho přípravu zvládnete za deset minut a vždycky se povede.

Příprava klasických knedlíků bývá výzvou pro nejednoho kuchaře. Zápasení se vzpouzejícím se těstem, napínavé chvilky během kynutí a závěrečné vaření, při kterém se uzavírají sázky, zda se tentokrát těsto rozplizne a knedlík rozvaří nebo bude výsledkem kýžený naducaný krasavec. Všechny kroky při přípravě knedlíku lze zjednodušit a pojistit si kuchařský úspěch.

Hrníčkový knedlík ochutíte podle libosti Hrníčkový knedlík ochutíte podle libosti Zdroj: PIXbank CZ / Shutterstock.com

Knedlík pro každého

Domácí knedlík je jakýmsi odznakem dobré kuchařky, začátečníci se do dobrodružství s touto tradiční přílohou raději nepouští a spokojí se s kupovaným výrobkem nebo polotovarem. Nemějte zbytečné obavy, knedlíkové výzvy se nemusíte bát, stačí zjednodušit některé kroky v postupu a zbavíte se náročného propracovávání těsta, kynutí, tvarování a vyvarujete se nezdarů při vaření.

Odchýlení od klasického výrobního postupu přinese zjednodušení celého procesu. Místo kvasnic se k nakypření těsta použije kypřící prášek, stálý tvar zajistí vaření v hrnečku a bleskovou přípravu mikrovlnná trouba. Pak už stačí trocha krájení a míchání a skvělou přílohu máte na světe rychleji, než se rodina sejde ke stolu.

Rychlý hrnkový knedlík

Když není čas na kynutí knedlíku, pomůže mikrovlnka Když není čas na kynutí knedlíku, pomůže mikrovlnka Zdroj: Heike Rau / Shutterstock.com

Příloha, která obstojí ke svátečnímu obědu a stejně dobře poslouží jako rychlovka k večeři.

Na odměření surovin použijte hrnek od objemu 250 ml

  • 2 housky nebo rohlíky
  • 2 vajíčka
  • 1 hrnek polohrubé mouky
  • 1 hrnek mléka
  • lžička prášku do pečiva
  • sůl
  • máslo na vymazání a hrubá mouka na vysypání

Na čtyři knedlíky si připravte čtyři hrnečky o objemu 250 ml, vymažte je máslem a vysypte hrubou moukou. Vybírejte hrnky vhodné pro ohřev v mikrovlnné troubě, bez zlatého zdobení, kovových částí apod. Využít můžete i silikonovou formu na bábovku, případně porcelánové či skleněné pekáčky. Nezapomeňte uzpůsobit délku ohřevu velikosti nádoby.

Do mikrovlné trouby používejte hrnky bez zlatých ozdob Do mikrovlné trouby používejte hrnky bez zlatých ozdob Zdroj: kevin brine / Shutterstock.com

Rohlíky nakrájejte na drobné kostičky, smíchejte s moukou, kypřícím práškem a solí, přidejte mléko a vejce, vypracujte těsto. Vzniklé tekutější těsto nalijte do hrnečků tak, aby dosahovalo asi do dvou třetin, hmota při ohřívání nabude. Vložte do mikrovlnné trouby a ohřívejte při výkonu 700 W asi osm minut. Poté vyzkoušejte špejlí, zda už jsou knedlíky hotové. Pokud na ní zůstane syrové těsto, pokračujte v ohřívání ještě asi minutu nebo dvě. Hotové knedlík vyklopte z hrnečků, dejte pozor abyste se nespálili o hrnek nebo unikající páru. Ihned nakrájejte nití a podávejte, dlouhá prodleva mezi přípravou a konzumací těmto knedlíkům nesvědčí.

  • Výsledný knedlík bude pokaždé jiný, když si pohrajete s přísadami do těsta. Přimíchejte nasekané bylinky, osmaženou cibulku, kousky šunky nebo sýra, knedlíky tak dostanou neobvyklou barvu i chuť.
Knedlík je výborná příloha Knedlík je výborná příloha Zdroj: Stepanek Photography / Shutterstock.com
  • Kypřící prášek může někomu v pokrmu vadit. Pokud nepatříte mezi příznivce kypřícího prášku v jídle, lze ho vynechat. Stačí při přípravě oddělit bílky od žloutků, vyšlehat z nich pevný sníh a vmíchat opatrně do těsta. Pevný sníh z bílků se postará o jeho nadlehčení a knedlíky budou krásně kypré. Příprava knedlíku se tím o pár minut prodlouží.

Akční letáky