Zdroje:foodnetwork.co.uk, en.wikipedia.org

Šakšuka: Rajčata, vejce a něco navíc

Ač se národy severní Afriky o tento recept přou, název se může místně lišit, stejně jako ingredience, šakšuka je doma také v Egyptě. Právě zde se název jídla překládá jako „na vidličku“ a vizuálně připomíná spíš míchaná vejce s rajčaty nebo převážně rajčatové lečo.

Je to obyčejné, rychlé, ale výživově hodnotné jídlo, které zvládnete raz dva a nebudete potřebovat ani množství ingrediencí. Může vypadat třeba takto. Podívejte se na krásně zpracovaný videopříspěvek z kanálu The Mediterranean Dish.

Zdroj: Youtube

Šakšuka a další ke snídani

Obyčejná a běžná šakšuka je jen z rajčat, cibule a vajec, které připravíte na másle. V restauracích ji najdete ve snídaňovém menu společně s dalšími místními pokrmy, jako jsou „foul" čili rozdušené fazole ochucené na mnoho způsobů, smažené kuličky, placičky nebo válečky „falafel" připravované jak z cizrny nebo fazolí, případně smažený, nakádaný nebo pečený lilek.

Pokrm se pojídá s místním chlebem, kterému říkáme obecně pita, ale v Egyptě je to „ajíš baladi“ čili domácí chléb. V oblastech, kde žijí Beduíni je možné ochutnat ještě tenčí a větší na obrácené kovové míse pečené placky z tmavé špaldové mouky, které připomínají víc tortillu.

Jaká bude vaše šakšuka?

Jestliže doma spěcháte, rozhodně nemusíte použít víc než jen zmíněnou cibuli s rajčaty, která necháte změknou a másle. Rajčata posolte a popepřete čerstvě mletým pepřem, přidejte vejce a promíchejte jako lečo nebo nechejte vejce v celku, což je mnohem efektnější. Do šakšuky se přidává také různé jiné koření, jako je například římský kmín nebo koriandr, ale rozhodně to není podmínkou.

I když je určitě fajn vyzkoušet jídlo v jeho orientální podobě, i v různých kuchyních v těchto oblastech do jídla přidávají další ingredience. Můžete se proto setkat také s šakšukou s olivami, sýrem nebo uzeninami a různými čerstvými bylinkami, mezi nimiž vítězí především zelený najemno nasekaný koriandr nebo petrželka. Proto neváhejte a příště vyzkoušejte jiné kombinace.

Pokud vás podobná jednoduchá jídla a středovýchodní kuchyně zajímají, ochutnejte také babaganůš z lilku či maso-lilkovou musaku. Nesmí chybět ani hummus nebo tahini s kořením a česnekem, do octa nakládané drobné lilky s česnekem či limetky, cibulky a kořenovou zelneninu v solném pikantním nálevu.

Související články