obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sklizeň chřestu a rebarbory končí brzy. Víte proč?

Rebarbora i chřest patří k prvním zeleninám, které můžete na jaře na zahradě sklízet. Zvlášť, pokud je přirychlíte. Poradíme vám, kdy je vhodné se sklizní těchto rostlin skončit.

Už několik týdnů nám tyto dvě rostliny přinášejí chutnou úrodu plnou vitamínů a chutí. Pomalu ale nastává čas je nechat troc hu odpočinout. Přece jen, určitě se z nich budete rádi těšit také za rok.

V nejlepším přestaňte

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Na rozdíl od většiny běžně pěstovaných zelenin patří chřest a rebarbora (reveň) mezi vytrvalé rostliny. Na jednom místě je můžete pěstovat mnoho let. Z toho někteří zahrádkáři odvozují, že sklízet mohou až do podzimu.

První důvod, proč musíte se sklizní včas přestat, je pro oba druhy společný: došlo by k nadměrnému vysílení rostliny a tak byste vlastně ohrozili úrodu v dalších letech.

U reveně navíc od léta dochází ke zvýšenému obsahu kyseliny šťavelové v řapících. Proto by se s její sklizní mělo končit v červnu, nejpozději v polovině července.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V případě chřestu je vhodné ukončit sklizeň do konce června či začátku července. Výhony po tomto datu nechte plně vyvinout, aby mohla rostlina vytvořit zásobní látky pro další rok.

Prodloužená sklizeň rebarbory?

V některých zemích je rebarbora natolik oblíbená, že se šlechtitelé snažili nabídnout takovou odrůdu, kterou je možné sklízet déle. Například u řapíků anglické odrůdy Glaskin´s Perpetual nedochází k tak výraznému zvýšení kyseliny šťavelové jako u ostatních pěstovaných odrůd. Proto je možné ji konzumovat celou sezonu.

Akční letáky