O šípkách se všeobecně ví, že jsou zázračné. Nejenže obsahují velké množství vitamínu C, ale také jsou močopudné, takže se využívají k léčbě zánětu močového měchýře a ledvin. Dále jsou skvělé při léčbě kolikovitých bolestí a při průjmech. Čerstvé šípky se zase používají při nachlazení, kašli a horečkách.

Šípky můžete vařit i sušit. Čerstvé šípky je ideální vařit na mírném ohni dvacet minut a tento postup zopakovat třikrát. Pak je vyhoďte a pamatujte, že nejsilnější je až třetí výluh. Sušené šípky nechte přes noc namočené v litru vody a pak deset minut povařte.

Sušené šípky můžete také nadrtit,. Potoma ale čaj z nich sceďte přes papírový filtr či plátno, abyste se zbavili nepříjemných pichlavých chloupků uvnitř plodů. Jelikož nemají šípky žádné vedlejší účinky, můžete je konzumovat v jakémkoli množství. Doporučuje se dokonce vypít více něž litr šípkového čaje denně, pokud tedy někam nejedete. Budete totiž často chodit na záchod!

Správný čas pro sběr šípků je nyní

Měsíce září a říjen jsou obdobím, kdy se šípky sbírají. Poté totiž díky mrazíkům změknou.

Šípky se používají také v kuchyni. Je z nich skvělý sirup, víno, kompot či marmeláda. My si dnes představíme recept na skvělou šípkovou omáčku, kterou zvládne i ten největší kuchařský začátečník.

Šípková omáčka se hodí nejen ke zvěřině, ale také ke králičímu, vepřovému i kuřecímu masu. Jak byste na legendární otázku, zda kance se šípkovou nebo se zelím odpověděli vy? Po vyzkoušení našeho receptu je odpověď více než jistá!

Šípková omáčka

Suroviny:

2 dl vývaru

150 g šípků

1 dl červeného vína

cukr

sůl

máslo

hřebíček

hladká mouka

citronová šťáva

Postup:

Šípky zbavíme stopek a okvětí. Rozpůlíme je, odstraníme jádřince i s chloupky a důkladně promyjeme studenou vodou. Potom je uvaříme ve vodě doměkka. Nakonec šípky rozmixujeme na protlak. Z másla a hladké mouky připravíme jíšku, zředíme ji vývarem a vmícháme šípkový protlak, červené víno, hřebíček, citronovou šťávu a nastrouhanou kůru podle chuti. Omáčku osolíme a případně přisladíme. Za stálého míchání ji přivedeme k varu. Po chvíli stáhneme plamen a šípkovou omáčku necháme už jen probublávat. Získáme tak sametovou šípkovou omáčku, kterou si zamiluje celá rodina.

Zdroj: www.vareni.cz, www.bylinkyprovsechny.cz, www.makova-panenka.cz