tomel
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sladký tomel, neboli kaki či churma: Jak jej jíst a pěstovat?

Tomel, známý také pod názvem kaki, je lahodné, slaďounké ovoce výrazné barvy a vanilkové vůně. Je však třeba jej konzumovat dostatečně zralé, jinak jeho chuť nevynikne. Dováží se zdaleka a nechává dozrát. Pokud si přejete kaki vyzrálé na slunci, nezbývá, než si vypěstovat vlastní.

Domovinou tomelu japonského (Diospyros kaki) je Asie. Strom vyniká dekorativním vzhledem: má lesklé, tmavozelené listy, a z nenápadných květů dozrávají zářivě oranžové, jedlé a výtečné plody ve tvaru rajčete s výrazným kalichem. Tomel má navíc i tvrdé, velmi kvalitní dřevo, připomínajícím eben.

Ovoce ze země vycházejícího slunce

Tomel, kaki, či churma, jak znějí různé názvy stejného druhu, je skvělé subtropické ovoce, u nás zatím méně známé, i když se postupně v obchodech a na tržištích objevuje. Například v Japonsku je tomel třetím nejoblíbenějším ovocem po citrusech a jablkách.

 • Při plné zralosti chutí připomínají meruňky s příměsí jemné dušené karotky, jsou však ještě sladší, se zajímavou vůní po vanilce.
 • Dorůstají do průměru pěti až osmi centimetrů.
 • Dužnina obsahuje velké množství vitaminu C a až 20% cukrů.

Kaki je dobré pouze zralé

Pojídání tomelů se doporučuje lidem s nemocnými játry a ledvinami.

Toto exotické ovoce se k nám dováží z Japonska, Číny, Kalifornie ši Španělska. Plody na export se musí česat ještě nezralé, aby snesly dalších mnoho tisíc kilometrů transportu. Při dopravě se nesmí otlačit, zralé by přepravit nešly. Jenže v nedozrálém stavu jsou ještě trpké a nechutné. Proto pokud je zakoupíte ještě nezralé, uložte je při pokojové teplotě na misku či košík a počkejte, až dužina na omak změkne. Trvá to přibližnědva týdny, pak můžete ovoce s chutí konzumovat.

 • Plod rozřízněte a dužninu vybírejte ji malou lžičkou. Sladkou chuť výborně osvěží a doplní několik kapek citrónové nebo limetkové šťávy.
 • Tomel se konzumuje čerstvý, ale i sušený i proslazovaný.
 • Je vynikající do ovocných salátů, kde jej můžeme pokapat rumem. Může také doplnit zmrzlinové poháry, moučníky.
sušené kaki sušené kaki Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Pěstování kaki v Česku

V Česku lze tomel pěstovat jako přenosnou rostlinu: od jara do podzimu na zahradě, v zimě v chladné místnosti, případně celoročně v nevytápěném skleníku. Ideální zimovaní teplota se pohybuje kolem 1°C.

tomel japonský (Diospyros kaki) tomel japonský (Diospyros kaki) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ačkoli se jedná o subtropickou dřevinu, je vůči krátkodobým mrazům odolná. Dřevina má velké množství druhů i kultivarů:

 • I silné, ale krátké mrazy přečká bez úhony tomel obecný (Diospyros lotus) a větší tomel viržinský (D. virginiana).
 • Existují i rovněž odolné a otužilé odrůdy „pravého tomelu“,  D. kaki, naroubované na podnoži D. Virginiina.

Zvláště keřové formy v teplejších oblastech našeho státu prospívají celoročně venku. Proti déletrvajícím, silným mrazům je snazší je přikrývkou či zábalem ochránit, nežli vzrostlejší stromy.

Tomelu svědčí:

 • propustná půda
 • mírná, ale častá zálivka
 • slunné místo
 • pravidelné přihnojování

Tomel lze vypěstovat i ze semen plodu. Vysévají se do propustné, vlhké, výživné a mírně kyselé půdě a nechají vzejít při pokojové teplotě. Ovšem vzešlé rostliny menusí mít tak dobré vlastnosti, jako naroubované.

Akční letáky